Serçe kadar küçük dinozora ait ayak izleri bulundu

Serçe kadar küçük dinozora ait ayak izleri bulundu

Dünyanın en küçük dinozor ayak izleri Güney Kore'de bulundu. 110 milyon yıllık bir santimetrelik dinozor ayak izlerinin kanatlı ve yırtıcı bir türe ait olduğu saptandı. İzlerin farklı bir dinozor türüne mi yoksa bilinen dinozor türlerinden birinin civcivine mi ait olduğu tartışmaya açık.

Güney Kore'de dünyanın en küçük dinozor ayak izleri keşfedildi.

Palaeontologlar, Güney Kore'nin Gyeongsang eyaletindeki Jinju kentinde daha ziyade Mesozoik devre ait fosillerin bulunduğu Jinju Formasyonu'nda Alt Kretase dönemine tarihlenen fosil izleri keşfettiler.

Scientific Reports (Bilimsel Raporlar) dergisinde 15 Kasım'da Kyung Soo Kim, Jong Deock Lim, Martin G. Lockley, Lida Xing, Dong Hee Kim, Laura Piñuela, Anthony Romilio, Jae Sang Yoo, Jin Ho Kim ve Jaehong Ahn imzaları ile yayınlanan Göl kıyısında mikro alıcı kanatlı aktivitesi: Bilinen en küçük yırtıcı kanatlı parçaları (Smallest known raptor tracks suggest microraptorine activity in lakeshore setting) başlığı ile yayınlanan makalede yer alan bilgilere göre Güney Kore'nin Jinju kentinde 110 milyon yıl önce yaşadığı sanılan bir dinozora ait ayak izleri keşfedildi.

Fosil izleri, Avustralya'daki Queensland Üniversitesi'nden Jeolog Anthony Romilio liderliğinde gerçekleştirilen kazılarda Güney Kore'deki Chinju Ulusal Eğitim Üniversitesi'nden Kyung Soo Kim tarafından keşfedildi.

Boyu bir santimetre olan ayak izlerinin şimdiye kadar bulunan dinozor ayak izlerinin en küçüğü olduğu kaydedildi.

İzler yeni bir dinozor türüne mi yoksa bilinen türlerden birinin civcivine mi ait belli değil

Kazı Başkanı Anthony Romilio, dinozorun yırtıcı kanatlılar (raptor) familyasından olduğunu belirtiliyor.

Fosil izini bırakan türün adı taksomik olarak "Dromaeosauriformipes Rarus" adıyla kaydedildi. Ancak bu sınıflandırma adının geçici olduğuna dikkat çekildi. Çünkü izlerin yeni tür bir dinozora ait olup olmadığı kesin değil. İzler bir yetişkin dinozor tarafından bırakılabileceği gibi bilinen dinozor türlerinden birinin civcivi yani bir bebek dinozor tarafından da bırkaılmış olabilir.

"İzler dinozor civcivleri tarafından yapılmış olabilir çünkü Velociraptor ve Utahraptor gibi türü tespit edilebilien diğer dinozorların boyları daha büyüktü. Onların yavruları bu izleri bırakmış olabilir. Eğer izlerin sahibi yavru değillerse bu izleri bırakan dinozorlar hakkında bilgimiz yok" şeklinde konuştu.

Dromaeosauriformipes Rarus ayak izlerinde yırtıcı kuşlardaki gibi 3 parmaklı pençe bulunduğu anlaşılıyor.

Anthony Romilio, "Raptorlar ayak parmaklarının sadece ikisini yere bıraktılar, üçüncü parmak ise tıpkı kedi pençesindeki parmaklar gibi geri çekildi. Bu dinozor türü yürürken muhtemelen parmaklarının sadece ikisini yere basarken, bir parmağını da saldırı anında devreye sokabilmek havada tutuyordu" dedi.

Arkeolojikhaber.com

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar