Samsun'daki İkiztepe Höyüğü'nde 2024 yılı arkeolojik kazıları başlıyor

Samsun'daki İkiztepe Höyüğü'nde 2024 yılı arkeolojik kazıları başlıyor

Samsun Bafra'da, Karadeniz'in bugüne kadar yapılmış en kapsamlı arkeolojik kazısı olan İkiztepe Höyüğü'nde 2024 arkeolojik kazı sezonu başlıyor. Kazı Başkanı İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Aslıhan Beyazıt, alanda yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İkiztepe Höyüğü kazı başkanı Doç. Dr. Aslıhan Beyazıt, "İstanbul Üniversitesi tarafından 1974 yılında başlatılan İkiztepe Höyüğü kazı araştırmaları, Anadolu'nun kültür hazinesinin insanlık tarihi açısından büyük önem taşıyan sonuçlara ulaşması yönüyle, tüm dünyada arkeoloji ve tarih çevreleri tarafından da yakından takip ediliyor. Bugüne kadarki araştırmalarımız İlk Tunç Çağı, Tunç Çağı ve Geç Kalkolotik Çağ kültürlerine ait keşiflerde bulunmamızı sağladı. Eti Bakır sponsorluğunda, 2024 yılı kazılarımızda da dört höyükten oluşan İkiztepe'de yeni bulgulara erişmek için heyecanlıyız." dedi.

Beyazıt, Hitit öncesi dönemde Samsun İkiztepe bölgesinde özellikle maden ve tekstil alanlarının öne çıktığını belirterek,  "Mezarlarda bulduğumuz bakır eşyalar, İkiztepe'nin binlerce yıllık geçmişinde, metali kullanma ve madencilik konusundaki teknik bilgi ve ustalığa sahip insanların yaşadığını işaret ediyor. İkiztepe'yi diğer kazı alanlarından ayıran bir diğer özellik ise bölgede yaşayan halkın, maden işçiliğinin yanı sıra tekstil ve dokumacılığı da aynı dönemde yaşadıkları diğer insanlara göre çok daha iyi bilmeleri. Yine kazı alanında bulunan ve İlk Tunç Çağı III. Zamanına tarihlenen, 690 iskeletin yer aldığı toplu mezarlık, Anadolu'daki emsallerine kıyasla en büyüklerden biri olarak kayıtlara geçiyor. Bazı iskeletlerde rastladığımız trepanasyon dediğimiz kafatası ameliyatı izleri de İkiztepe'nin tıp alanındaki gelişmişliğinin önemli bir göstergesi oldu." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin arkeolojik kalıntılarıyla dünyanın önde gelen yerlerinden biri olduğunu ifade eden Sponspr firma Eti Bakır Samsun İzabe ve Elektroliz Tesisi İşletme Müdürü Ali Yılmaz "Samsun'un Bafra ilçesindeki İkiztepe kazılarının hem insanlık hem Anadolu hem de Karadeniz için tarihe ışık tutacak yeni bulgulara ulaşılması adına Eti Bakır olarak sponsorluk desteğimizi 2024 yılı kazı sezonunda da sürdürmekten memnuniyet duyuyoruz. Arkeolojiye katkıyı, Anadolu'nun mirasına sahip çıkmayı, üzerinde yaşadığımız topraklara ve insanımıza karşı bir borç olarak görüyoruz." dedi.


Benzer Haberler & Reklamlar