Prof. Dr. Bilal Söğüt, Lagina Kutsal Alanı 2019 yılı kazılarının hedefini açıkladı

Prof. Dr. Bilal Söğüt, Lagina Kutsal Alanı 2019 yılı kazılarının hedefini açıkladı

Muğla'nın Yatağan ilçesindeki 3 bin yıllık Lagina Kutsal Alanı'nda bulunan 2 bin yıllık sütunlardan 20 tanesinin bu sene ayağa kaldırılması planlanıyor. Bu seneden ititbaren yıl boyunca sürecek arkeolojik kazıların hedefi Lagina Hekate kutsal alanının kendi içerisindeki tapınak, altar ve tören alanlarını gün yüzüne çıkarmak

Kültür ve Turizm Bakanlığının 1 Mart'ta açıkladığı 20 antik kent ve ören yerindeki arkeolojik kazıların bir yıl boyunca yapılmasına ilişkin projede yer alan Lagina Kutsal Alanı'nda tanrıça Hekate adına yapılan en büyük tapınağın gün yüzüne çıkarılması için çalışmalar sürüyor.

Kazı başkanlığını 128 yıl önce bir Türk'ün yaptığı ilk kazı olma özelliğini de taşıyan Lagina'da, Osman Hamdi Bey'in bıraktığı mirası Prof. Dr. Bilal Söğüt devam ettiriyor.

Lagina Kutsal Alanı Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, alanın, bölge için olduğu kadar antik dönemlerde de önemli bir merkez olma niteliğini taşıdığını hatırlattı ve çalışmalar hakkında blgi verdi.

Amazonlar'ın barış halinde betimlediği tek tapınak Lagina'da

Antik dönemde anahtar taşıma töreninin Lagina ile Stratonikeia arasında yapıldığına dikkati çeken Söğüt, bölgenin aynı zamanda falcılığın merkezi olduğunu kaydetti.

Söğüt, Antik dönemde savaşçı Amazonlar'ın barış halinde betimlediği tek tapınağın da kentte bulunduğunu, bu nedenle yurt dışından düzenli olarak gelip gezen gruplar olduğunu ifade etti.

Lagina kutsal alanının hem dini hem kültürel hem siyasi hem de bölge tarihi açısından önemli bir merkez olduğunu vurgulayan Söğüt, "Lagina, Stratonikeia'nin bir dini merkezi, bu nedenle buradaki tapınak, altar (sunak), giriş kapısı ve tüm alanları biliyoruz. Buradaki çalışmalar sistemli bir şekilde devam ediyor. En çok ziyaretçi gelen alanlardan birisi olduğu için buraya ağırlık verdik." diye konuştu.

20'den fazla sütun ayağa kaldırılacak

Lagina kutsal alanında antik dönemden günümüze kadar olan yaşam sürecine ait evrelerin görülebildiğini anlatan Söğüt, şunları dile getirdi: "Lagina kutsal alanında bulunan 20'den fazla sütunu ayağa kaldıracağız. Bizim buradaki ağırlıklı çalışmalarımız Lagina Hekate kutsal alanının kendi içerisindeki tapınak, altar (sunak) ve tören alanlarını gün yüzüne çıkarmak. Bu alanlar döneminde insanların yazın güneşten, kışın yağmurdan korunduğu kapalı alanlar. Ön taraflarında sütunlar yer alıyor. Biz bu sütunları ayağa kaldıracağız. Buraya ziyaretçiler geldiklerinde sütunların tamamını görsünler istiyoruz. Bu sütunlar da yaklaşık 2 bin yıl öncesine ait. Biz burada mevcutta bulduğumuz sütunları bulundukları yerde koruyarak ayağa kaldırıyoruz."

Söğüt, arkeoloji kazılarında gün yüzüne çıkarılan eserlerin bulundukları yerde korunacağını ve ziyaretçiler tarafından da görülebileceğini sözlerine ekledi.

kazı çalışmaları kutsal alan Lagina Lagina Kutsal Alanı Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt Muğla tapınak Yatağan
Kameraman Durmuş Genç

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar