Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu

Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu

Anadolu’da yürütülen çok sayıda arkeolojik kazılara katılan Aykut Çınaroğlu, mahkemelerde arkeolojik eserlerle ilgili davalarda bilirkişilik yaptı.

Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu

11.11.1941 - 04.11.2019

11 Kasım 1941 tarihinde doğdu. 1964 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı’ndan mezun oldu.

Üniversite ikinci yılında o zamanki adı Ankara Arkeoloji Müzesi olan bugünkü Anadolu Medeniyetleri Müzesinde çalışma hayatına başladı.

1964 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı’nda asistan oldu. 

Üniversite öğrenciliği ve müzedeki çalışma süreci içerisinde Anadolu’da yürütülen çok sayıda arkeolojik kazılara katılma fırsatını buldu.

Bunlardan bazıları; Kültepe (Kayseri) ; Acem Höyük (Niğde) ; Patnos (Ağrı) ; Gordion ; Yalıncak (Ankara) ve Altıntepe (Erzincan ) gibi belli başlı araştırma merkezleridir.

Hazırladığı, ”Orta Anadolu’da M.Ö.III.Binin İkinci Yarısına Ait Madeni Eserler” konulu tez ile doktor,

“Gri ve Siyah Frig Seramiği” içerikli doçentlik tezi ile doçent

ve 1989 yılında da sırasıyla “Profesör” ünvanını aldı.

Üniversitedeki görevi süresince Kültepe (Kayseri) , Kululu (Kayseri) , Acem Höyük (Niğde), Tepebağları (Niğde), Gordion (Ankara) , Samsat (Adıyaman) kazılarında heyet üyesi olarak görev aldı.

1980-1984 yılları arasında Niğde’nin Bor ilçesi Kemerhisar Nahiyesi’nebağlı Keşlik Yaylası’nda ( Melendiz Dağları üzeri ), M.Ö.I. bine ait, açık araziye yapılı, heykeltraşlık türünde cok sayıda eser bularak arkeoloji alemine kazandırdı ve buluntuları yayınladı.

1986-1988 yılları arasında Niğde’nin Bor İlçesi Kemerhisar Nahiyesi’nin altında yatan antik Tyana ya da Hitit Çağlarının Tuvanuva adlı şehrinin arkeolojik kazısının başkanlığını yürüttü.

1983-1984 öğretim yılında iki yarıyıl süre ile Konya Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümünde ders verdi.

Niğde, Bor-Altınhisar Keşlik Yaylası’nda yaptığı keşifler ve ortaya çıkarttığı eserler dolayısıyla Amerika Birleşik Devletleri’ndeki The Metropolitan Museum of Art (New York) tarafından burs verilerek davet edildi. ABD'de 1 yıl kalan Çınaroğlu bu süre içerisinde hem keşiflerini yayına hazırladı, hem de New York, New Jarsey, Bryn Newr ve Philadelphia’da Anadolu Arkeolojisi ile ilgili çeşitli konferanslar verdi.

Metropolitan Museum of Art Müzesinde muhafaza edilmekte olan Anadolu kökenli bazı eserler üzerinde de ( Karum Hazinesi v.b.) çalışmaları oldu.

Aykut Çınaroğlu, 1994 senesinde başlayan Kastamonu İli, Devrekani İlçesi Kınık Köyündeki arkeolojik kazının bilimsel başkanlığını yürüttü. Bu kazıda, çok sayıda, Hitit Çağına ait çeşitli türde madeni eserler ve maden atölyesi açığa çıkartılmıştır.

1993-1995 tarihleri arasında Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürüttü.

1997 yılında Çorum ili Alaca ilçesi, Alaca Höyük Beldesinde bulunan Alaca Höyük ören yerindeki arkeolojik kazının başkanlığını yürüttü.

Her sene Türkiye’nin muhtelif yerlerinde yapılan sempozyumlara katılılıp, çeşitli konferanslar veriyor. Eski eser kaçakçılığı ve sahte eserler yapımı konulu konuşmaları ağırlıklıdır. Ayrıca, çeşitli mahkemelerde çok sayıdaki eserlerle ilgili davalarda bilirkişilik yaptı.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalında Profesör olarak yürüttüğü akademik faaliyetin yanında, Fakültenin Dekan Yardımcılığı görevini ve Ankara Üniveristesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevini sürdürmüş ve 01.11.2008 yılında emekli oldu.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar