Pompeiopolis Antik Kenti 2019 arkeoloji kazıları başladı

Pompeiopolis Antik Kenti 2019 arkeoloji kazıları başladı

Anadolu'nun en geniş alana yayılan arkeolojik alanlarından Pompeiopolis Antik Kenti'nde kazı çalışmaları başladı.

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesi Zımbıllı Tepe mevkisinde yer alan tarihi Paflagonya bölgesinin başkenti Pompeiopolis Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kastamonu Müze Müdürlüğü ve Taşköprü Belediyesinin desteğiyle Bülent Ecevit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Tayyar Gürdal başkanlığında yürütülüyor.

Arkeolojik kazı çalışmalarının 2006'da başladığını ancak yıl içinde çok kısa süreli kazı çalışması yapıldığını anlatan Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, "Bu nedenle süreç uzayacak. Sponsor ile kazı çalışmaları yapılmasını istiyoruz. Duyarlı iş adamlarımızı Pompeiopolis'e bekliyoruz. Kazı çalışmalarında görev alan hocalarımıza ve ekiplerine çalışmalarında başarılar diliyorum." dedi.

Gürdal ise kazıların temel amacının tarihi bir an önce gün ışığına çıkarmak olduğunu söyledi.

Bu amaçla iki alanda çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Gürdal, "Bunlardan biri kentin önemli villalarında, diğeri de kentin tiyatrosunda devam ediyor. Bu iki alanda ki kazı çalışmalarımızı tamamlayıp görülebilir ve gezilebilir hale getirmek 2019 yılının temel amacıdır." diye konuştu.


Benzer Haberler & Reklamlar