Peru'da dev bir kurban edilmiş çocuklar mezarlığı daha bulundu

Peru'da dev bir kurban edilmiş çocuklar mezarlığı daha bulundu

2018 yılında kurban edilerek kalpleri sökülmüş 140 çocuk ve 200 lama iskeletinin bulunduğu Pampa la Cruz'a yakın mesafedeki Huanchaquito yakınlarında yaşları 5 ila 14 arasında değişen toplam 227 çocuk kurbanın bulunduğu mezarlığın, şu ana kadar bulunan en büyük çocuk mezarlık alanı olduğu belirtlldi.

BBC, AFP ve National Geography kaynaklarından gelen bilgilere göre,  arkeologlar, Penu'nun başkenti Lima'nın kuzeyindeki Huanchaco sahil kasabası yakınlarında geçen yıldan beri süren kazılarda, yeni  bir toplu mezar buldular.

Çocukların gömülü olduğu toplu mezarlıktan yaşları 5 ila 14 toplam 227 çocuğa dair kalıntılar çıktı. Alandaki kazıların sürdüğü ve kurban edilmiş çocuk cesedi sayısının artabileceği belirtildi.

Çocukların, 500'ü aşkın yıl önce dini ayin sırasında, Çimu tanrılarına El Nino benzeri yıkıcı fırtınalar ve doğal afetlere son vermeleri için aynı anda kurban edildikleri tahmin ediliyor.

Arkeologlar, bunun, şu ana kadar tarihte tek seferde en fazla çocuğun kurban edildiği ayin olabileceğini tahmin ediyorlar.

Yüzyıllar önce bugünkü Peru topraklarının kuzey kıyısı boyunca ikamet eden Çimu halkının, ritüeller sırasında inandıkları tanrılara kurbanlar ya da hediyeler sunduğu biliniyor. Chimu medeniyeti Peru kıyılarında Ekvador'a kadar uzanan alana hakimdi ancak İnka İmparatorluğu tarafından fethedildikten sonra 1475'te ortadan kaybolmuştu.

Arkeologlar geçen yıl Haziran ayında Pampa la Cruz kasabasında yakın bir alanda 56 kurban edilmiş ve kalpleri sökülmüş çocuk iskeleti bulmuşlardı.  Pampa la Cruz, Nisan 2018'de 140 fedakar çocuk kurbanı ve 200 lamanın iskeletlerinin bulunduğu Huanchaquito'ya yakın bir mesafede.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar