Ödemiş'te keşfedilen 2500 yıllık tümülüsü defineciler soymuş

Ödemiş'te keşfedilen 2500 yıllık tümülüsü defineciler soymuş

Ünlü Arkeolog Prof. Dr. Veli Sevin, arkeolojik kurtarma kazısıyla yaklaşık 2.500 yıllık olduğu tahmin edilen tümülüs ile Ödemiş Müzesinin eski Anadolu arkeolojisinin en dikkat çekici keşiflerinden birini yaptığını söyledi ve keşfedilen tümülüsün definecilerce tamamen soyulduğunu belirtildi.

İzmir’in Ödemiş ilçesinde bir ihbar üzerine fark edilen tümülüste, Ödemiş Müzesi tarafından arkeolojik kurtarma kazıları gerçekleştirildi. Elde edilen bulgular tümülüsün yaklaşık 2.500 yıllık olduğunu ortaya çıkardı.

Ödemişli Ünlü Arkeolog Prof. Dr. Veli Sevin,  bir ihbar ile başlayan buluşun, müze tarafından yapılan kurtarma kazısıyla Ödemiş tarihine kazandırıldığını söyledi.

40 m çapında ve 16 m yüksekliğindeki tepe defineciler tarafından tünel açılarak tamamiyle soyulmuş

Sevin, tümülüsle ilgili şu bilgileri verdi: “Bulunan yer Ödemiş’in 12 km kuzeybatısında Yusufdere Mahallesi yakınındaki 2 bin 500 yıllık yığma bir mezar tepesiydi. Arkeoloji diliyle ’tümülüs’ denen bu yapay tepelerin altında bölgemizin eski halklarından Lidyalı soyluların mezarları yer alır. 40 m çapında ve 16 m yüksekliğindeki tepe defineciler tarafından tünel açılarak tahrip edilmiş ne yazık ki ve tamamıyla soyulmuş.

Buna rağmen tümülüs Ödemiş tarihi için önemli bir buluştur. Ödemiş çevresinde benzeri kalıntıların bulunduğunu ilerleyen zaman içinde göreceğiz. Ödemiş, Lidya uygarlığı içinde yer alan bir bölge. Eski adı ’Hypaipa’ olan bugünkü adı ’Günlüce’ olan Türkönü Mahallesi üstündeki Neikaia kalıntıları bu geçmişin en önemli yerleşim alanlarıdır. Her iki kentimiz için üniversitelerimizin ilgi göstermesini bekliyoruz”

www.egehaber.com


Benzer Haberler & Reklamlar