Nezih Başgelen: Nikomedia arkeoloji kazılarında daha işin şafağındayız

Nezih Başgelen: Nikomedia arkeoloji kazılarında daha işin şafağındayız

İzmit Belediyesi'nin organize ettiği “Nikomedia: Roma İmparatorluk Başkentinden Türk Endüstri Başkentine” konulu konferans Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdi. Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen konferans sonrasında sahne alan Sahne İzmit Halk Dansları Topluluğu, Nikomedia Dans Gösterisiyle izleyenlerden büyük alkış aldı.

Arkeoloji ve tarih alanında başarılı çalışmaları ile tanınan Oxford Üniversitesinden Prof. Dr. Tuna Şare Ağtürk, Kocaeli Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Şirin, Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan sunumlarıyla bilgilerini katılımcılara aktardılar.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, kentlerinin tarihine duydukları saygı ve sorumlulukla 2019 yılından bu yana Nikomedia'nın tarihi dokusunu ortaya çıkarmak için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Fatma Kaplan Hürriyet: Nikomedia’nın tarihi dokusunu ortaya çıkarmak için çaba sarf ediyoruz. 

“İzmit, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da önemli tarihî kentlerinden biridir. Roma İmparatorluğu’na 46 yıl boyunca başkentlik yapmış olan bu güzel şehrimiz, geçmişin izlerini günümüze taşıyan nadide bir kent. Bizler, İzmit Belediyesi olarak, şehrimizin köklü tarihine büyük bir saygı ve sorumlulukla yaklaşıyoruz. 2019 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı ve ilgili kurumlarla yakın iş birliği içinde, Nikomedia’nın tarihi dokusunu ortaya çıkarmak için çaba sarf ediyoruz. Bu çerçevede Çukurbağ Mahallesi’ndeki kazı alanlarında çalışmalar yürütüyor, konservasyon ve arkeopark projeleri için sponsorluk taleplerimizi iletiyoruz.

“Çalışmalarımızın Önemi Yıllar Sonra Anlaşılacak”

2019 yılının ikinci çeyreğinden itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı ve konu ile ilgili olan kurumlar ile gerek yazılı gerek ise sözlü görüşmeler gerçekleştirdik. Görüşmelerde Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük ve Çukurbağ Mahallesi’ndeki kazı alanında Prof. Dr. Tuna Şare Ağtürk danışmanlığında kazı, konservasyon ve arkeolopark projeleri için sponsor olma taleplerimizi ilettik ve sürecin sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bir protokol gerçekleştirdik. 2 yılımızı aldı bu süreç ve sonunda başardık. Bunu kent şu anda hissetmese de yıllar sonra önemi anlaşılacaktır. Tüm bunların yanı sıra bu kazıların yürütülmesi ve uzun soluklu olması için Nikomedia Kazıları İzmit Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı’nı kurduk. Nikomedia adını korumak ve şehrimizin dünya tarihindeki yerini pekiştirmek adına Türk Marka ve Patent Kurumu’na başvurular yaparak, “İzmit Antik Nikomedia’nın Başkenti”, “Doğu Roma’nın Başkenti Antik Nikomedia” unvanlarını tescil ettirdik.

“Dünyaya Duyurmakta Kararlıyız”

Ve “İzmit Antik Nikomedia’nın Başkenti”, “Doğu Roma’nın Başkenti Antik Nikomedia” unvanlarımızla, şehrimizi tarih sahnesinin ön sıralarına taşımak istiyoruz. Bu gizemli ve büyülü şehrin, sadece sanayiyle değil, kültür ve tarihiyle de anılması için çıktığımız bu yolda, Nikomedia adını tüm dünyaya duyurmakta kararlıyız. Potansiyelimizi en iyi şekilde değerlendirerek kentimizi, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle öne çıkaran bir turizm merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Çünkü; Nikomedia’dan İzmit’e uzanan bu uzun tarihi yolculuk, bizlere bu büyük sorumluluğu yüklüyor. Bu sorumluluğun da bilinciyle, kentimizin tarihini, kültürünü ve doğal güzelliklerini koruyarak gelecek nesillere aktarmak için çalışmaya devam edeceğiz. İzmit’in tarihini canlandırma çabamız, sadece geçmişe duyduğumuz bir saygı değil, aynı zamanda geleceğe yatırımımız. Bu toprakların altında yatan sırların, İzmit’imizi dünya turizminde parlayan bir yıldıza dönüştüreceğine inanıyoruz. Biliyoruz ki, İzmit’in tarihi zenginliklerinin gün yüzüne çıkması, şehrimizi eşsiz bir turizm hazinesine dönüştürecek ve dünya arkeolojisinde önemli bir yere taşıyacak. Hepinizin katılımı ve desteği için teşekkür eder, bu önemli etkinliğin kentimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim” ifadelerini kullandı.

Uğur Saral: Bu Kent Önemini Her Zaman Korumuştur”

KYÖD Başkanı Uğur Saral programda yaptığı konuşmada, “Kültürel mirasımızı geleceğe aktarmak hayati öneme sahiptir. Kentimizin köklü tarihini anlatmaya gayret gösteriyoruz. Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde bu kent önemini korumuştur. Nikomedia’nın konuşulacağı bu programa öncülük etmekten onur duyuyoruz. Hocalarımıza, İzmit Belediyesine ve Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat Ve Eğitim Vakfına emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

Feyzullah Yavuz Ulugün: Bu Eserlerin Sahiplenilmesi Çok Önemli

Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat Ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yavuz Ulugün, “Yıllar önce başlattığımız farkındalık yaratma çabalarının zirve günlerinden birindeyiz. Hocalarımız tarihi noktalara değinecekler. Arkeolojik değerlerimiz ne yazık ki çok su istimal ediliyor. Bu çalışmalar çok değerli. Arkeoloji Müzesi küçük olduğu için birçok eseri göremiyoruz. Ünlü arkeleoglar geldiklerinde bu eserleri göremiyorlar. Bu eserlerin sahiplenilmesi çok önemli. Bu konuda öncülük eden İzmit Belediyesi ve Başkan Fatma Kaplan Hürriyet’e çok teşekkür ediyorum. Bu toplantıyı gerçekleştirdikleri için KYÖD’e ve Fatma Başkan’a bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Arkeolog Nezih Başgelen: Tarihi açıdan çok şanslı bir coğrafyadasınız

Konferansın moderatörü Nezih Başgelen yaptığı konuşmada, “1980’li yıllarda açılan her yolda ya bir necropol parçası ya da büyük başkentin izlerinden eserler çıkarıldı. Gençliğimizi bu eserlerin peşinde geçirdiğimizi hatırlıyorum. Çok şanslı bir coğrafyadasınız. Roma’nın en sıkıntılı dönemlerini sonlandıran olayların yaşandığı bir kent burası. Konstantin’in ana karnına düştüğü yer de gözlerini kapadığı yer de burası. Bunlar çok heyecan verici. Helena figürü çok önemli.

Diocletianus’un Roma’yı geçme dürtüsüyle yaptıklarını buradaki parçalar bize gösteriyor. Daha işin şafağındayız. Sarayın arkasından çıkanlar neler olacak acaba. Roma tarihinde kendi isteğiyle görevi bırakan nadir kişiliklerden biridir Diocletianus. Böyle bir programa katıldığınız, duyarlılığınız açısından teşekkür ediyorum” dedi.

 Prof. Dr. İbrahim Şirin: Osmanlı döneminde mimari çok değişti

Kocaeli Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Şirin, Osmanlı döneminden Cumhuriyet'e kadar olan İzmit tarihini ele aldığı söyleşisinde, şehrin Osmanlı hakimiyetine geçmesiyle mimarisinde önemli değişikliklerin yaşandığını aktardı.

Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan: İzmit'in tarihi mahalleleri yok oluyor

Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan İzmit'in tarihi mahallelerinin zamanla yok olma sürecine dikkat çekti.

Prof. Dr. Tuna Şare Ağtürk: Nikomedia'da sistematik kazıların imkansız hale geldi

Konferansta, Oxford Üniversitesi'nden Prof. Dr. Tuna Şare Ağtürk, Nikomedia'nın arkeolojik potansiyeli hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Tuna Şare Ağtürk Nikomedia'nın endüstri kentinin altında bulunması nedeniyle sistematik kazıların imkansız hale geldiğini ifade etti. Ağtürk, yüzey araştırmalarının önemine vurgu yaparak, Nikomedia'nın antik çağlardan günümüze uzanan stratejik bir konuma sahip olduğunu söyledi.

Program, İzmit Belediyesi Sahne İzmit Halk Dansları Topluluğu'nun gösterisi ve plaket takdimleri ile sona erdi. 

Uzun süre alkışlanan gösteride İzmit’in antik Nikomedia’dan, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihine uzanan yolculuğu görsel bir şölenle canlandırıldı. Nikomedia’dan günümüze İzmit’in her döneme ait önemli olay ve simgelerinin tarihsel kurguyla sergilendiği video eşliğinde dansa dökülen gösteri, izleyenleri büyüledi. Modern müzikler, tasavvuf eserleri, türküler, klasik müzik ve marşlar eşliğinde sergilenen gösteri, tam bir sanat şöleni yaşattı.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar