New Mexico'da 11 bin yıl önce oyun oynayan çocukların izleri bulundu

New Mexico'da 11 bin yıl önce oyun oynayan çocukların izleri bulundu

Amerika Birleşik Devletleri'nin güneybatısındaki New Mexico eyaletinde bulunan White Sands National Park’ta (Beyaz Kum Milli Parkı) 11 bin yılık dev bir tembel hayvana ait ayak izleri ile birlikte, izlerin çevresiden oyun oynadıkları tahmin edilen çocuklara ait ayak izleri keşfedildi.

Live Science dergisinin haberine göre, günümüzde Amerika Birleşik Devletleri'nin güneybatısındaki New Mexico eyaletinin kurulduğu topraklarda yaklaşık 11.000 yıl önce buzul çağının son evreleri yaşanıyordu ve insan toplulukları çamurlu arazilerde seyahat etmek zorunda kalıyordu.

Bu ilginç çıkarım, New Mexico’daki White Sands National Park'ta (Beyaz Kum Milli Parkı) bulunan ayak izleri üzerinde yapılan arkeometrik incelemelere dayanıyor.

C: Karen Carr/National Park Service

Sayılarının muhtemelen 4 olduğu tahmin edilen çocuklar, dev tembel hayvanın ayak izleri boyunca yarışıp, oyun oynarken, hem çevresinde oyun oynadıkları hayvanın ayak izleri hem de kendilerinin. ayak izlerinin günümüze kalacağını akıllarından bile geçiremezlerdi.


Amreika kıtasında son buzul çağında yaşamış çocukların yerde tembel hayvan izlerindeki su birikintilerinde oynamasını gösteren bir çizim. C: Karen Carr/National Park Service

Bulgular, Kuzey Amerika’daki çocukların Pleistosen dönemde ( 2,6 milyon ila 11.700 yıl önce) su sıçratmaktan keyif aldıklarını gösteriyor. Bournemouth Üniversitesi’nde ayak izleri üzerinde çalışan çevre ve coğrafya bilimleri profesörü Matthew Bennett, “Bütün çocuklar çamurlu su birikintileriyle oynamayı sever.” diyor.

Bennett, son beş yılda White Sands’i birçok kez ziyaret ederek, buzul çağındaki insan ve megafauna ayak izlerini (45 kilogramdan daha ağır hayvanlar) bulup analiz etti. Bennett ve meslektaşları, Amerika’daki insanların en eski ‘kesin kanıtları’ olan 21.000 ila 23.000 yıl öncesine ait insan ayak izleri de dahil olmak üzere bir dizi şaşırtıcı ve dikkate değer bulguya imza attılar.

Bennett, karşılaştırılabilir yolları inceleyen araştırmacılara, kaç kişinin orada olduğunu ve bu bireylerin kaç yaşında olduklarını belirlemede yardımcı olmak için, önümüzdeki aylarda çocukların ve tembel hayvanların ayak izlerinin bulunması üzerine bir metodoloji makalesi yayınlamayı planlıyor. Örneğin, Bennett’in incelediği izler, çocukların ayaklarını doğru bir şekilde göstermiyor çünkü yumuşak çamur her baskıyı bozuyor. Ancak Bennett, çocukların yaşlarını anlamak için korunmuş ayak izlerini modern büyüme verileriyle karşılaştırabildi.

Bennett, tembel hayvan ayak izlerini bozan 30’dan fazla çocuk ayak izi olduğunu ve bunların muhtemelen 5 ila 8 yaş arasındaki çocuklara ait olduğunu buldu.

Günümüzde soyu tükenmiş olan dev tembel hayvan (muhtemelen Nothrotheriop), burada dört ayak üzerinde yürüdü. Dolayısıyla Bennett’a göre, her ayak izi, aslında iki ayak izinden oluşuyordu. Bennett, “Ön ayaklarını kaldırırken arka ayakları gelir ve üzerine basar” diyor. Bu ön ve arka ayak kombinasyonu, izlere böbrek şekli veriyordu.

Bennett’a göre, dev tembel hayvanın ayak izlerinin her biri 40 santimetre uzunluğundaydı ve bu hayvanın boyutu bir ayı ile bir inek arasında olabilir. Ayak izleri sığ, yaklaşık 3 cm derinliğindeydi, ancak suyla dolduğunda çocukların ilgisini çekecek kadar derin görünüyor.

Bennett, “White Sands’de çocukların izlerini çok sık görüyoruz. Büyük olasılıkla bu çocuklar, bugünün çocukları gibi, her gün yüzlerce ayak izi bırakarak etrafta koşturuyorlardı.” diyor.

Gruptaki çocuklar ve yetişkinler, yiyecek ararken bir arada olan toplayıcılardı. Bennett, “Geçmişte, çocuğunuzu işe götürürdünüz. Ve bu iş, bir hayvanı izlemek için eski bir göl yatağında yürümekse, çocuğunuzu da yanınıza alırdınız.” diyor.

Sahanın ayrıntılı bir stratigrafisi olmadan veya kaya katmanlarını incelemeden ve radyokarbon tarihli olabilecek herhangi bir organik madde bulmadan ayak izlerini tarihlemek zor. Bununla birlikte, 23.000 yıllık izlerin keşfine ve dev tembel hayvanların yaklaşık 11.000 yıl önce neslinin tükendiği gerçeğine dayanarak, araştırmacılar, bir zamanlar sıçrayan bu çocuk izlerinin 23.000 ila 11.000 yıl önce yapıldığına inanıyor. 

Kaynak: Live Science - Çeviri: Arkeofili.com

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar