Müzeci Arkeolog Haşim Yıldız 66 yaşında hayata veda etti

Müzeci Arkeolog Haşim Yıldız 66 yaşında hayata veda etti

Arkeoloji dünyası önemli bir ismini daha kaybetti. Arkeolog Haşim Yıldız, Denizli'de tedavi gördüğü hastanede geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

Haydarpaşa Lisesi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Prehistorya ve Arkeoloji bölümü mezunu Haşim Yıldız Denizli'nin Pamukkale İlçesindeki Hierapolis Antik Kentindeki arkeolojik kazılarda uzun yıllar görev yapmasının yanı sıra Hierapolis Antik Tiyatrosu'nun restorasyonunda görev almıştı.

Hierapolis Müzesinde Müdürlük görevinde de bulunan Arkeolog ve restoratör Haşim Yıldız 66 yaşında geçirdiği kalp kirzi sonucu hayatını kaybetti.

Ramazan Bayramının ilk günü geçirdiği kalp krizi sonucu Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınan Haşim Yıldız, bugün geçirdiği ikinci kalp krizi sonucu tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Emekli Arkeolog Haşim Yıldız'ın ölümünü soysal medyadan Arkeologlar Derneği duyurdu. 

Arkeologlar Derneği Başkanı Soner Ateşoğulları; vefat haberini şu metinle açıkladı: "Derneğimizin üyesi Denizli Hierapolis Müzesinden emekli arkeolog Haşim Yıldız vefat etmiştir. Cenazesi bugün Denizli’den kaldırılacaktır. Ailesine sabır, merhuma Allah’tan rahmet dileriz. Camiamızın başı sağ olsun"

Ölüm haberi pek çok ünlü arkeolog tarafından üzüntü ile karşılandı. Pek çok arkeolog başsağlığı mesajı yayınladı ve mermhuma rahmet yakınlarına sabır diledi.

Ünlü Arkeolog Nezih Başgelen de sosyal medyadan "Uzun yıllar Denizli Hierapolis Arkeoloji Müzesinde görev yapmış Pamukkale ve çevresinin korunmasında, Hierapolis Tiyatrosunun sahne bölümünün ayağa kaldırılmasında unutulmaz emeği olan İst. Üni. Ed. Fak. Prehistorya ve Arkeoloji bölümünden arkadaşımız olan değerli müzecimizdi. Pamukkale'nin korunması için canla başla çalıştığını, hatta bu nedenle de sürüldüğünü hatırlıyorum. Ailesinin ve Camiamızın Başı Sağ Olsun. Nur içinde yatsın." mesajını paylaştı.

arkeolojikhaber.com

 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar