Mumya lahitinin açılışı Discovery Channel'da canlı yayınlandı

Mumya lahitinin açılışı Discovery Channel'da canlı yayınlandı

Arkeoloji tarihinde ilk kez binlerce yıllık mumya mezarı bir televizyonda canlı yayınlanarak açıldı. Amerikan Discovery Channel Bilinmez Keşif: Mısır Canlı isimli belgesel programında eski Mısır'da üst düzey bir rahibe ait olduğu sanılan lahitin açılışını canlı yayınladı. Lahitin içinden altın ve değerli eşyalar çıktı.

Antik Mısır imparatorluğunda yüksek rahip olan bir kişiye ait mumyanın açılışı ve ilk incelenmesi Pazar günü iki saat süren canlı yayında aşama aşama seyircilere gösterildi.

Amerikan belgesel kanalı Discovery Channel'ın canlı yayını Mısır Tarih ve Antikalar Bakanlığı ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.

Nİl Nehri'nin yakınlarında ve Kahire'deki Giza piramitlernin güneyinde bulunan Minya'dan yapılan canlı yayında arkeologlar yeni bulunan 40 mumyadan birinin incelemesini gerçekleştirdi. Dikey tünellerden oluşan bir yeraltı ağı içerisinde bulunan mumyaların yer aldığı  alanda heykelcikler, takılar, kişisel eşyalar ve organların konulduğu kaseler bulundu. Tünellerin sonunda bulunan bir lahit üzerindeki işlemeler ile önemli bir kişiye ait olduğunu gösteriyor.

Ağır lahitin kapağını açmak için birkaç kişinin birlikte kaldırması gerekti.

Açılan lahitin içerisinden bir kısmı altın bazı değerli hazineler bulundu.

Programda konuşan Amerikalı kaşif Josh Gates, mumyanın üst düzel bir Toth rahibine ait olabileceğini söyledi.

Bulunan verilere göre lahitin içerisindeki mumya bilgelik ve sihir tanrısı Thoth'un baş rahibi. 26 Mısır hanedanına ait bu dönemdeki yönetimin MÖ.525 yılına kadar sürdüğü ifade ediliyor.

Toth, antik Mısır mitolojisinde bilgelik ve sihir tanrısı olarak biliniyor. Geçmişi Mısır'ın 26. hanedanlığına uçanan Toth M.Ö 525 yılına kadar antik Mısır'ı yönetti. Canlı yayın Mısır Tarih ve Antikalar Bakanlığı ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.


Benzer Haberler & Reklamlar