Misis Antik Kenti'nde 2018 yılı 2. dönem arkeoloji kazıları başladı

Misis Antik Kenti'nde 2018 yılı 2. dönem arkeoloji kazıları başladı

Adana'da, her yıl ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde arkeolojik kazıların sürdüğü Misis Antik Kenti'nde 2018 yılı ikinci dönem kazıları başladı. Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, kervansaray restorasyonu çalışmalarının tamamlanmasıyla bölgenin önemli bir turizm merkezine kavuşmuş olacak. İş

Yüreğir Belediyesinin açıklamasına göre, ilkbahar ve sonbahar olmak üzere her yıl 2 ayrı dönemde, 2012'den beri devam edilen kazı çalışmaları için güz döneminin gelmesiyle tekrar harekete geçildi.

Misis Antik Kenti arkeoloji kazıları, İtalya Roma Ulusal Araştırma Konseyi'nden Prof. Dr. Anna Lucia D'Agata, Pisa Üniversitesi'nden Prof. Dr. Giovanni Salmeri'nin yanı sıra restoratör, arkeolog, sanat tarihçisi, filolog, heykeltıraş, ressam, topoğraf, fotoğraf sanatçısı ve üniversite öğrencileri yürütüyor.

Kazılardan çıkarılan bütün parçalar çok yönlü araştırılarak yetkililere teslim ediliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, bölgede bulunan tüm tarihi materyallerin özgün yapısına kavuşturulacağını belirterek, "Burada ayrıca, Roma dönemine ait 2 su değirmeni, kervansaray restorasyonu çalışmaları da devam ediyor. Kazılarda elde edilen bulgulara göre Misis 7 bin yıllık geçmişi olan bir yer. Arkeolojik kazılar devam ettikçe tarihe ışık tutacak çok önemli eserlerin ortaya çıkacağı tahmin ediliyor." ifadesini kullandı.

Çelikcan, bölgenin turizm destinasyonu olmasını hedeflediklerini de bildirerek, şunları kaydetti: "Devam eden kazıların yanı sıra kervansaray restorasyonu çalışmalarının tamamlanmasıyla bölge önemli bir turizm merkezine kavuşmuş olacak. İşlevsel değerini geçen zaman içerisinde yitiren ve bu nedenle yok olmaya yüz tutan su değirmenlerini, otantik yapısıyla toplum hayatına tekrar kazandıracağız."İbrahim Erikan - AA


Benzer Haberler & Reklamlar