Mısır'daki 3 bin yıllık dövmeli kadın mumyasında 30 figür tespit edildi

Mısır'daki 3 bin yıllık dövmeli kadın mumyasında 30 figür tespit edildi

Antik Mısır mumyalarında bulunan ilk resimleri içeren 30 dövmeye sahip kadın mumyasındeki dövmelerin doğası, mumyanın asil biri olduğunu gösteriyor.

4 yıl önce Deir el-Medina’da bulunan 3.000 yıllık dövmeli mumyanın, elit ya da üst düzey yetkili bir kadına ait olduğu anlaşıldı.

Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Waziri, keşfin önemli olduğunu, çünkü ilk defa figüratif dövmelere sahip Mısırlı bir mumyanın bulunduğunu söylüyor.

Söz konusu mumya, Nil Nehri’nin batı kıyısında MÖ. 1550 ila MÖ. 1080 yılları arasında tarihlenen bir köy olan Deir el-Medina’da bulundu. Bu köy, Krallar Vadisi’ndeki kraliyet mezarlarını yapan sanatçılar ve işçilere ev sahipliği yapmıştı.

Waziri, daha önceki mumyalarda bulunan dövmelerin sadece bir çizgi ya da bir nokta şeklinde olduğunu, bu mumyadaki dövmeler gibi bütün bir sahneyi kapsamadığını ve vücudun çeşitli yerlerinde yapılmadığını söylüyor.

30 dövmeye sahip 25 ila 34 yaşları arasında asil bir kadın

Söz konusu mumya, vahşi bir boğa, bir Berberi koyunu, bir lotus çiçeği, bir babun ve tanrı Horus’un gözünü tasvir eden 30 dövmeye sahip. Dövmeler mumyanın kolunun üstüne, omuzlarına, sırtına ve boynuna çizilmişler.

Yapılan incelemelere göre görülen dövmelerin doğası, mumyanın seçkinlerin bir üyesine ait olduğunu gösteriyor.

Dövmelerin sanat tekniği ve x-ışınları kullanılarak, mumya üzerinde yapılan bilimsel ve arkeolojik çalışmalar, bunun MÖ 1.300 ila 1.070 yılları arasında yaşamış ve 25 ila 34 yaşlarındaki bir kadına ait olduğunu gösteriyor.

Çalışmalar ayrıca, vücudundaki çok sayıdaki dövmenin, saygınlık belirtisi veya önemli bir dini rolü göstermeye yönelik olabileceğini de ortaya koyuyor.

Mumya şu anda Luksor’daki TT 291 adlı kendi mezarı içinde tutuluyor ve böylece binlerce yıl boyunca korunduğu ortamda muhafaza edilebiliyor.

Antik Mısır mumyalarında bulunan ilk resimler

Tespit edilen figüratif dövmeler, bugüne kadar Antik Mısır mumyalarında bulunan ilk resimler. Bu yüzden Antik Mısır’da dövmelerin sembolik anlamları hakkında yeni bilgiler vermesi bekleniyor.

Dövmeli mumyanın adını ve rütbesini ortaya çıkarmak için daha fazla araştırma ve çalışma yürütülecek.

Erman Ertuğrul - arkeofili.com (Ahram Online. 17 Ekim 2018)

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar