Mısır'da Gize piramitleri yanında antik evler bulundu

Mısır'da Gize piramitleri yanında antik evler bulundu

Firavun Mikerinos için inşa edilen Mikerinos Piramidi yapılırken kullanılan antik limanla bağlantılı alanda Yaklaşık 4.500 yıllık iki antik bina kalıntısı keşfedildi.

Arkeologlar Mısır'daki Gize piramidlerinin yakınında 4,500 yıllık olduğu belirlenen iki eski ev kalıntısı keşfetti. Yapıların paramiliter güçün gıda gereksinimden sorumlu görevlilere ait olabileceği belirtildi.

Antik yapılar, M.Ö. 2490 ile 2472 yılları arasında hüküm süren firavun Mikerinos (Menkaure ) için inşa edilen Mikerinos Piramidi yapılırken kullanılan antik limanla bağlantılı alanda keşfedildi.

Arkeologların tahminlerine göre binalardan hayvanların barındırılmasını ve kesilmesini denetleyen görevliye, diğeri “wadaat” adı verilen, üyeleri devlet içinde üst mevkilerde görev yapan dini teşkilata mensup rahibin kullandığı ev olabilir.

LiveScience dergisinden Owen Jarus'un haberine göre; alandaki arkeolojik kazıları yürüten Antik Mısır Araştırma Derneği başkanı Marke Lehner, muhtemelen rahibe ait yapı civarında bulunan mühürlerde, “wadaat”’tan bahsedildiğini söylüyor ve " Bu yerleşim, maltlama için kullanılması mümkün bir yapıya bağlı. Burada oturan kişi o dönemdeki mayalama ve fırınlama işlemlerini denetleyen biri olabilir" diyor.

İki antik yapı, Gize’deki paramiliter güce himet etmiş galerili yapı dizisinin yakınında inşa edilmiş. Galerilerin en az biner insan barındırmış olabileceği tahmin ediliyor. 

Lehner’a göre, iki yerleşimin denetiminden geçmiş yiyecekler, galerilerde yaşayanlara verilmiş olabilir. Hatta yiyeceklerden bir kısmı Menkaure piramidinde çalışan insanlara verilmiş de olabilir.

Galerilerde barınan insanları beslemek için hayli fazla miktarda yiyecek gerekiyordu. Antik Mısır Araştırmaları Derneği’nden arkeobotanikçi Claire Malleson, “Besin Maddelerinin Gerekliliğini Keşfetmek adlı Routhledge'de 2017 yılında basılmış kitabında, ihtiyaç duyulan günlük gernik buğdayı miktarını 877,54 kilogram olarak belirtiyor.

Yani neredeyse günlük bin ton Gernik buğdayı öğütülüp, ekmeğe dönüştürülüyordu. İşçilerin aynı zamanda yüklü miktarda et ihtiyacı vardı.

Lehner, binaların, Mısır’dan ve Akdeniz’den eşya ve malzemeler gelen  dönemin ana limanı olduğuna inandığı alana yakın olduğuna dikkat çekerek, arkeologların daha önce limanda çalışan kâtiplerin kullandığı 21 odalı büyük bina da dâhil olmak üzere farklı bina kalıntıları keşfettiklerini hatırlatıyor.

Alanda bulunan Büyük Piramit, Firavun Khufu adına (MÖ 2551–2528) inşa edilirken, Gize'de büyük bir limanın faal olduğu biliniyor. Khufu'nun saltanatının 27. yılında yaşayan Merer adlı müfettiş tarafından yazılan kayıt defteri, limandaki hareketlere dair bilgiler içeriyor. Piramitlerin nasıl inşa edildiğine dair önemli bilgiler veren ve komplo teorilerini çökerten kayıt defterinin deşifresi sürüyor.

Alandaki arkeoloji kazılarına 2019 yılında devam edileceği belirtiliyor.

arkeolojikhaber.com

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar