Mersin'de 78 yıllık su arıtma tesisi müze oldu

Mersin'de 78 yıllık su arıtma tesisi müze oldu

Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde yaptırılan Mersin'deki Filtre İçmesuyu Arıtma Tesisi, restore edilerek müzeye dönüştürüldü.


MERSİN: Mersin'in içme suyu ihtiyacını karşılamak için 78 yıl önce yapılan Filtre İçmesuyu Arıtma Tesisi, restore edilerek müze haline getirildi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Filtre Su Müzesi'nin açılış töreninde, arıtma tesisinin Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde zor şartlar altında 2 yılda tamamlandığını belirterek şöyle devam etti:

"Bu tesisi restore ederken asıl amacımız, gelecek kuşakların böyle bir çalışmadan haberdar olması. Çalışmalarımızla sadece sıradan bir restorasyon gerçekleştirilmedi, aynı zamanda yazılmamış bir tarih yazıldı, gün yüzüne çıkarılmamış kültürü bugün ve gelecekle buluşturduk."

Kocamaz, müzenin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinin (MESKİ) kaynaklarıyla düzenlendiğini ifade ederek "Mersin'in Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren ilk önemli projesi olan tesisin tüm ekipmanlarının aslına uygun olarak bakım ve onarımları yapılmış, mekanik kısımlar boyanmış, filtre kumları elenip, yıkanarak temizlenmiştir." diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından Kocamaz, törene katılan Mersin Valisi Özdemir Çakacak, bazı milletvekilleri ve protokol üyeleriyle müzenin açılışını gerçekleştirdi. Kocamak ve beraberindekiler, daha sonra müzeyi gezdi.

Filtre İçmesuyu Arıtma Tesisi

Dönemin Belediye Başkanı Mithat Toroğlu tarafından 2 yılda yaptırılan Filtre İçmesuyu Arıtma Tesisi, Türkiye'nin ilk içme suyu arıtma tesislerinden. Tesis, faaliyetteyken yaklaşık 10 kilometre mesafede bulunan Efrenk deresinden aldığı suyu, bazı mahallelere taşıyarak Mersin'i ilk kez arıtılmış içme suyuyla tanıştırdı.

Tarsus ilçesindeki Berdan İçmesuyu Arıtma Tesisi'nin 1984'te hizmete girmesiyle faaliyete son verilen tesis, MESKİ tarafından restore edilerek Filtre Su Müzesi'ne dönüştürüldü.


AA Sezgin Pancar 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar