Konya'da üzerinde zafer çelengi, asker ve sancak bulunan 1800 yıllık altar bulundu

Konya'da üzerinde zafer çelengi, asker ve sancak bulunan 1800 yıllık altar bulundu

Konya’da arkeoloji kazılarının sürdüğü Savatra Antik Kenti’nde, arkeologlar, M.S 2. veya 3. yüzyıla tarihlendirilen, üzerinde zafer çelengi, asker ve sancak kabartması yer alan bir sunak ortaya çıkardılar.

Konya'nın Karatay ilçesine bağlı Yağlıbayat Mahallesi'nde yer alan Savatra Antik Kenti’ndeki sürdürülen kazılarda üzerinde zafer çelengi, asker ve sancak kabartmasının olduğu bir sunak ortaya çıkarıldı.

Selçuk Üniversitesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarımı Bölümü öğretim üyesi Doç Dr. İlker Işık'ın başkanlık ettiği kazılarda bulunan sunağın MS 2. ila 3. yüzyıllara ait ve Romalılara ait olduğu tahmin ediliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı, kazılarda altarın bulunduğu annı gösteren fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaşarak “Konya-Karatay-Yağlıbayat, Savatra Antik Kenti kazılarımızda, MS 2-3. yüzyıla tarihlendirilen, üç tarafı zafer çelengi, asker ve sancak kabartmalı bir sunak ortaya çıkarıldı.” bilgisini verdi.

Tarih eserin, bakım ve restorasyon çalışmalarının ardından Konya Arkeoloji Müzesi'ne götürüleceği belirtildi.

‘Lykaonia’ bölgesi içerisinde bulunan bir yerleşim birimi olan Savatra, hem askeri garnizon kenti, hem de kendi kendini yönetebilen otonom bir antik kent olarak, kendi yönetim mekanizmasını kurmuştu.

arkeolojikhaber.com

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar