Kaunos antik kentinde Fatih dönemi sikkeleri ve cami olduğu sanılan bir yapı keşfedildi

Kaunos antik kentinde Fatih dönemi sikkeleri ve cami olduğu sanılan bir yapı keşfedildi

Tarihi M.Ö. Bin yılına uzanan, antik döneme ait kaya mezarları, tiyatro, bazilika, hamam, agora, mozaikli mekanlar, kutsal alanlar, tapınaklar ve kilise binası bulunan Kaunos Antik Kenti'nde ilk kez Osmanlı döneminde inşa edildiği ve cami olduğu tahmin edilen bir mimari yapıya rastlandı. Alanda bulunan Fatih Sultan Mehmet dönemi sikkeleri tahminleri güçlendiriyor.

Muğla'nın Köyceğiz Çandır Mahallesi'nde yer alan Kaunos Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Ufuk Çörtük, bu seneki arkeoloji kazı çalışmalarını yaklaşık 3 bin 250 metrekarelik bir alana yayılan kompleks bir yapı olan Arkaik sur içi manastır alanında sürdürdüklerini belirterek, "Alanın içerisinde sarnıçlar, tonozlu mekanlar, birkaç odadan oluşan yapı grupları ile küçük dar sokakların bulunuyor. Yapı grubu içerisinde öyle bir alan var ki güneye dönük apsisli ve apsisi içerisinde bir mihrap olan yapı. Bu yapı inşa tipi olarak oldukça ilgimizi çekti. Burası aklımıza erken dönem camilerini getirdi." dedi.

Mihraplı yapıda gerçekleştirilen temizlik sırasında ele geçirdikleri Fatih Sultan Mehmet dönemine ait 2 sikkenin de bu düşüncelerini pekiştirdiğini vurgulayan Çörtük, kazı çalışmaları sırasında tespit ettikleri beylikler dönemi seramik parçalarının da heyecanlarını artırdığını ifade etti.

Kaunos'ta Türk dönemi yerleşimiyle ilgili verilerin çok sınırlı olduğunu anlatan Çörtük, şöyle konuştu: "Bizans yerleşim süreci içerisinde Anadolu'ya gelen ilk Türkler bu bölgeye ulaştıklarında Dalyan'da konaklamışlar ve Kaunos kentine gelmemişler. Ancak şu an kazı çalışmasına başladığımız Manastır alanındaki mihraplı yapı ve elde ettiğimiz veriler burada Türk dönemi izlerini ve bir cami olasılığının varlığını ortaya çıkardı. Bu yeni veriler heyecanımızı daha da artırdı. Daha yolun başındayız. Burada şimdiye kadar elde edilen verilerde Osmanlı Dönemine ait bir buluntu yok ama bu bir ilk. Belki de Türk döneminin, Osmanlı döneminin izlerini Kaunos'ta bu şekilde yakalamış olacağız. Bu veriler özellikle Türk döneminin bu bölgedeki varlığının tespiti için hem gurur verici hem de bizler için çok heyecan verici. Çünkü biz arkeologlar erken dönem verilerine yoğunlaşırız ama geç dönemde özellikle ecdadımızın bir kültürünün, buluntusunun tespiti heyecanımızı katbekat artırıyor."

Çörtük, Kaunos'ta yarım yüzyıl içerisinde çok önemli tarihi yapıların ortaya çıkarıldığını belirterek, çalışmalara Kültür Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü, Türk Tarih Kurumu, Muğla Valiliği, YİKOB ve MUÇEV tarafından destek verildiğini dile getirdi.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar