Karayolları işçileri Stonehenge yanındaki antik platformu deldi!

Karayolları işçileri Stonehenge yanındaki antik platformu deldi!

İngiliz arkeologlar, tünel çalışmaları sırasında, Stonehenge yakınlarındaki 6.000 yıllık antik platforma 3.5 metre derinliğinde koca delik açılmasına isyan ederken, Karayolları yetkilileri verdikleri zarardan haberdar olmadığını söylüyor.

Dünyaca ünlü Stonehenge yaklaşık 2,5 kilometre uzaklıktaki Blick Mead’de yapılan sondaj çalışması sırasında çakmaktaşı ve hayvan kemiğinden yapılmış insan yapımı platformda üç metrelik delik açılması arkeologları kızdırdı.

İngiltere Karayolları , çalışmalarından dolayı sahadaki arkeolojik katmanlara herhangi bir hasar geldiğinden haberdar olmadıklarını ve Buckingham Üniversitesi’nde kıdemli bir araştırma görevlisi olan David Jacques tarafından yönetilen arkeoloji ekibi ile konuyu görüşeceklerini belirtti.

Arkeologlar sondaj kazasından önce, tünel inşasının su seviyesini düşüreceğine ve şu an suyla kaplı olan antik yapının yok olacağından endişe duyuyordu. Bunun üzerine Karayolları, projenin bir parçası olarak, çalışmalar boyunca su seviyesini izlemeyi kabul etti.

Mühendisler, Blick Mead’deki 6.000 yıllık insan yapımı platformda 3.5 metre derinliğinde delik açtı

Çalışmalar sırasında delik açılmış olan 6.000 yıllık bir platform, şu anda nesli tükenmiş dev tarih öncesi sığır türü Avrupa bizonunun toynak izlerini koruyordu.

Jacques, “Bu bir trajedi. Bu platformu ve bizon toynak izlerini kazmak için büyük özen gösterdik. Avcıların bu alanı Stonehenge’den bile önce kutsal bir yer olarak gördüklerine inanıyoruz. Bu devasa inekler (normal sığırların iki katı) 300 kişi için yiyecek sağlıyordu, bu yüzden saygı görüyorlardı.” diyor.

“Tünel devam ediyor, su seviyesi düşecek ve tüm organik kalıntılar yok edilecek. Bu izler, Stonehenge’deki en eski somut yaşam belirtileri olabilir. Kalıntılar korunmazsa, Stonehenge’un neden inşa edildiğini asla anlayamayabiliriz. ”

İnsan yapımı 6.000 yıllık platformun kutsal sayıldığına inanılıyor.

Blick Mead, Stonehenge ve Avebury, Unesco dünya mirasının bir parçası. İngiltere Karayolları sözcüsü olayla ilgili şunları söylüyor:

“Arkeolojik katmanlara neden olan herhangi bir hasarın farkında değiliz. Su seviyesini izlediğimiz delikler hakkında Profesör David Jacques’i bilgilendirdik ve işi yürütürken prensiplere bağlı kaldık. Ayrıca Prof Jacques’i bilgilendirdik ve önümüzdeki günlerde onunla buluşacağız.”

“Şimdiye kadar yaptığımız değerlendirmeler, tünel yapımının Blick Mead bölgesi üzerinde önemli bir etkisi olmayacağını ve bu hidrojeolojik araştırmayı üstlendiğimizi göstermektedir. Çalışmalar, sahada bir arkeolog ile ve her zaman özenle uygulanmak suretiyle oldukça profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmiştir.”

The Guardian. 6 Aralık 2018 (Erman Ertuğrul - Arkeofili)

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar