İznik'teki mozaik haberleri iki ayrı makamdan kınandı

İznik'teki mozaik haberleri iki ayrı makamdan kınandı

Bursa Valiliği, İznik'te 3 yıl önce kanalizasyon çalışması sırasında keşfedilen ancak arazide mülkiyet tartışması yüzünden arkeolojik kurtarma kazısı yapılamayan alandaki mozaiğin üzerinde çöp konteyneri konulduğu haberlerine tepki gösterdi. İznik Belediye Başkanı ise haberi komplo olarak nitelendirdi.

İznik Belediyesi tarafından 2015 yılında Beyler Mahallesi, Afyon Sokak’ta yapılan kanalizasyon çalışması sırasında 2 metre derinlikte taban mozaiği bulundu. Üzerinde insan yüzü figürünün yer aldığı taban mozaiğinin Roma dönemine ait olduğu bellirlendi. İnsan yüzü figürlü mozaiğin etrafındaki toprak tabakayı yaklaşık 1 metrekare açarak genişleten arkeologlar, mozaiğin yılan figürleri ile yol kenarındaki evin altına doğru devam ettiğini tespit etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İznik Müze Müdürlüğü koordinasyonunda kurtarma kazısı başlatıldı ve mozaik açığa çıkarıldı.

3’üncü derece arkeolojik SİT alanı olan bölgenin tescil düzeyi, mozaiğin ortaya çıkmasıyla 1'inci dereceye yükseltilirken, mozaiğin büyük bölümünün altında olduğu belirtilen parsel sahibiyle görüşmelerde muvafakat alınamaması yüzünden arkeolojik kurtarma çalışmaları durduruldu.

Bunun üzerine mozaik geotekstil malzeme ile örtüldükten sonra, 2 metre derinliğindeki çukur dere kumu dökülerek kapatıldı.

ÜZERİNE ASFALT DÖKÜLDÜ

DHA'dan Mehmet Buldu'nun haberine göre; Kanalizasyon çalışmalarını tamamlayan İznik Belediyesi de 3 ay sonra yolu asfaltladı. Çalışmalar sırasında mozaiğin bulunduğu alanın da asfaltlanması tepki çekti. Durumu öğrenen dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın talimatıyla mozaik üzerindeki asfalt söküldü ve etrafına dubalar konuldu. Bugün ise, dubaların kaldırıldığı alanda çöp konteyneri bulunuyor. Bu görüntü de tepkilere neden oluyor.

İZNİK MÜZESİ ESKİ MÜDÜRÜ: BÖYLE BIRAKILMAMALI!

İznik Müzesi eski Müdürü Taylan Sevil, İznik ilçesinin antik Nikea kentinin üzerinde bulunduğunu hatırlatarak, “Roma dönemine ait olan bu mozaik bahçeli eve doğru devam etmektedir. Bu büyük eser bu şekilde bırakılamaz, bırakılmamalı. Böyle önemli bir eserin üstünde, bugün ne yazık ki çöp konteyneri ve atıklar bulunmaktadır. Mozaiğin tarihi tahminen M.S. 3’üncü yüzyıla dayanmaktadır. Mozaik buluntuları enderdir. İznik’te az sayıda bulunmuştur. Böyle bir mozaik buluntusu gösteriyor ki, bu bölgede Roma döneminde asil aileler yaşamış” diye konuştu.

BURSA VALİLİĞİ: MOZAİK TABANDAN 3 METRE ALTTA ÖZEL MALZEMEYLE KAPLI DURUMDA

Bursa Valiliği tarafından, bazı medya organlarında yer alan "İznik'teki mozaik alanının üzerinde çöp konteyneri bulunduğu ve mozaik alanının üzerine asfalt atıldığı" haberlerine ilişkin açıklama yapıldı.

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın kuruluşlarında "Roma dönemine ait mozaik çöp konteyneri altında" ve "İznik'teki mozaik gün ışığına çıkarılmayı bekliyor" başlıklı haberlerin yer aldığı kaydedildi.

"Bahse konu taban mozaiği özel mülk alanında olup, Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce arazi sahibinden muvafakatname alınması kaydıyla kurtarma kazısı yapılması uygun görülmüş ancak parsel sahibinin muvafakat vermemesi nedeniyle şu an itibarıyla herhangi bir kurtarma kazısı yapılamamıştır." ifadesi kullanılan açıklamada, şunlar belirtildi:

"Ayrıca, taban mozaiği mevcut yol kotundan yaklaşık 3 metre alt kotta olup İznik Kaymakamlığı (Müze Müdürlüğü) tarafından 2014 yılında yapılan inceleme ve belgeleme çalışması sonrasında mozaiğin zarar görmemesi için Bursa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü Kurulu kararı doğrultusunda tekniğine uygun olarak jeo-tekstil malzeme üzerine dere kumu ile kapatılmış ve üzerine 2,5 metre de toprak dolgu yapılmıştır. Mozaiğinin üzerinde olduğu belirtilen çöp konteyneri ise şu an itibariyle mozaik alanın yaklaşık 5 metre güneyinde bulunmaktadır."

BELEDİYE BAŞKANI OSMAN SARGIN: ÜZERİNE KONTEYNER KOYUP HABER YAPILMIŞ

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, bazı medya organlarında yer alan "İznik'teki mozaik alanının üzerine asfalt atıldığı ve üzerinde çöp konteyneri bulunduğu" yönündeki haberlere ilişkin, "Bazı basın mensupları, mal bulmuş mağribi gibi buranın üzerine çöp konteynerini koyarak haber yapmıştır. Burada sanki çöp depolanıyormuş imajı verilmektedir. Bu, yaşadığın bölge ve coğrafyayı kötülemekten başka bir şey değildir. Yapılan komplo haberdir." ifadesini kullandı.

Sargın, yazılı açıklamasında, tarihiyle ün salan İznik'in medeniyetler beşiği olduğunu, yerin altında bir tarih yattığını belirtti. İlçede 2014 yılında yapılan kanalizasyon çalışmaları sırasında Roma dönemine ait taban mozaiği bulunduğunu hatırlatan Sargın, şunları kaydetti: "Bu bölge İznik Müzesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı bir çalışma yaparak koruma altına almıştır ve kamulaştırma çalışmaları devam etmektedir. Bazı basın mensupları, mal bulmuş mağribi gibi buranın üzerine çöp konteynerini koyarak, haber yapmıştır. Burada sanki çöp depolanıyormuş imajı verilmektedir. Bu, yaşadığın bölge ve coğrafyayı kötülemekten başka bir şey değildir. Yapılan komplo haberdir."

Sargın, tarih boyunca ilçede birçok deprem yaşandığını hatırlatarak, "Kazılar yapıldıkça Bitinya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler çıkmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk ile Afet İnan İznik'e geldiğinde, Afet İnan 'Paşam ben İznik'i gezmek istiyorum.' demiştir. Mustafa Kemal Atatürk ise 'Hay hay, gidebilirsiniz fakat unutmamalı ki asıl İznik'i göremeyeceksin çünkü o topağın altındadır.' demiştir." ifadesini kullandı.

Zamanla İznik'teki tüm tarihi değerlerin tek tek ortaya çıkarılacağını vurgulayan Sargın, "Bakanlık birçok bölgede çalışma yürütmektedir. Hisardere bölgesinde çıkan mezarlar ile ilgili kamulaştırma yapılarak kazı çalışmaları sürdürülüyor." değerlendirmesinde bulundu.

arkeolojikhaber.com


Benzer Haberler & Reklamlar