İtalya'da Etrüsk dönemine ait kanatlı aslan heykeli bulundu

İtalya'da Etrüsk dönemine ait kanatlı aslan heykeli bulundu

İtalya'da Etrürya Bölgesi'ndeki Viterbo kentinde Vulci Etrüsk Arkeoloji Parkı'nda süren kazılarında Osteria nekropolünde, yerel gri volkanik kayadan oyulmuş kanatlı bir aslan heykeli bulundu.

ANSA'nın haberine göre; daha önce Sfenks ve Gümüş Eller gibi sıradışı arkeolojik bulgulara rastlanan Vulci Etrüsk Arkeoloji Parkı'nın Osteria nekropolünde bulunan yerel gri volkanik kayadan oyulmuş kanatlı aslan heykeli, muhtemelen MÖ 6. yüzyıl ve öncesine ait yöresel sanatsal üretim.

Vakıf Vulci bilim direktörü Carlo Cast, Vulci bölgesinde, MÖ 6. yy ve öncesinde bu tarab sanatsal üretim yapıldığını belirterek, "Vulci atölyelerinde, binaları, kentleri, kapıları ve mezarları koruyacak sfenksler, aslanlar, panterler ve deniz canavarları üretiliyorudu. Ancak her nedense M.Ö. 520 civarında, bu heykellerin üretimi durdu " dedi.

Büyük kedilerin temsili, gücü, asaleti ve ihtişamı sembolize ettiğine dikkat  çeken Carlo Cast, o zamanlar İtalya coğrafyasında bu vahşi yaratıklar yoktu ama Etrüskler arasında büyük kedilere her zaman ilgi duyuldu ve saygı gösterildi.  Aslında gerek büyük kediler, gerekse sfenks tarzı  hayali yaratıklar Doğu geleneklerinde yer alıyor.  Bunlar koruyucu güçlerin sembolleri. MÖ 1. bin yılın ilk yüzyıllarında malların ve fikirlerin dolaşımı sayesinde bu figürlerin burada itibar kazandığını sanıyoruz. Bu eserlerde Etrüsklerin kullandığı figüratif dil ve süslemeler önemli. 

Etrürya bölgesinn güneyide yer alan Viterbo kentindeki 2019 yılı arkeoloji kazılarının Vulci Vakfı ve Montalto di Castro belediyesinin işbirliğiyle gerçekleştirildiği belirtildi.


Benzer Haberler & Reklamlar