İnsan kemiğinden yapılmış 1400 yıllık bir Maya burun aksesuarı keşfedildi

İnsan kemiğinden yapılmış 1400 yıllık bir Maya burun aksesuarı keşfedildi

Gösterişli ve estetik ürünleri ile dikkat çeken Maya Uygarlığına ait oldukça sıradışı bir takı eşyası keşfedildi. Takı eşyası burun için üretilmiş özel bir aksesuar. Aksesuarın malzemesi de oldukça özel: İnsan kemiği! Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü, bu eşsiz tarihi eserin Chiapas eyaletindeki Palenque Arkeolojik Bölgesi'nde yapılan kazılarda bulunduğunu açıkladı.

Meksika'daki antik Maya şehirlerinden Palenque arazisinde insan kemiğinden yapılmış "sıradışı" bir burun aksesuarı keşfedildi. Palenque, MÖ 1. binyılın sonlarında kurulmuş ve yaklaşık MS 8. yüzyıla kadar ayakta kalmış bir Maya şehir devletiydi.Lakamha olarak da bilinen Palenque ("Düz-Yer-Nehir" anlamına gelir), Meksika'nın Chiapas eyaletindeki Usumacinta Nehri yakınında yer alıyor.  Arkeolojik alanda daha önce Maya mimarisi ve sanatının en iyi bilinen örneklerinden bazıları bulunmuştu.

Meksika  Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü'nün (INAH) yaptığı açıklamada, araştırmacıların güneydeki Chiapas eyaletindeki Palenque Arkeolojik Bölgesi'nde yapılan çalışmalar sırasında benzersiz eseri buldukları belirtildi.

Arkeologların bulduğu insan bacak kemiğinden yapılmış burun süsü, Orta Amerika tarihinin Geç Klasik dönemine (MS 600 ve 850) tarihleniyor.

Burun takısının bir bölümünde kuş başı şeklinde başlık takan bir adamın profili görülüyor. Diğer  ksımında ise alt çenesi olmayan bir insan kafatası yer alıyor.

Uzmanların ilk incelemesine göre; burun halkası, ayak bileği ekleminin kemik yapısını oluşturan insan distal kaval kemiğinin bir parçasından yapılmış ve şimşek, yılanlar, doğurganlık ve mısırla ilişkilendirilen Maya tanrısı K'awiil'i kişileştirmek için kullanılan oyulmuş bir sahneye sahip. Mayalar genellikle Kʼawiil'i, Maya yöneticilerinin göreve başlama ve tahta çıkma ritüelinin bir parçası olan "Sayısız Nesil" vaadini tutarken tasvir ederdi.

Yüzüğün sol yarısındaki kuş başlı başlık takan adamın profili var. Sol kısımda Maya glifi ak'ab', yani "karanlık" ve "gece" temsil ediliyor.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar