İBB: Fetih Şehitlerine ait 1084 tarihi türbe, hazire ve kabir bulundu

İBB: Fetih Şehitlerine ait 1084 tarihi türbe, hazire ve kabir bulundu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kültür Varlıkları Koruma Daire Başkanlığı Kültürel Miras Koruma Müdürlüğü, İstanbul genelinde 4 yıl sürdürülen çalışmada, toplam 1084 tarihi türbe, hazire ve kabir yeri gün yüzüne çıkarıldığını iddia etti.

İBB'den yapılan açıklamada yer alan iddialara göre, projede alim, evliya, asker gibi şehit ve gazilere ait türbe, hazire ve kabir yerlerinin tespiti için 2015 yılı Nisan ayında envanter çalışması başlatıldı.

İBB yetkilileri, daha sonra projenin kapsamı genişletilerek Osmanlıya ait türbe, hazire ve kabir yerleri de dahil edildi. Arşiv araştırmaları ve yerinde tespit çalışmalarıyla bütüncül bir inceleme süreci yürütüldüğünü ve  çalışmalar kapsamında konuyla ilgili yazılı ve görsel kaynakların yanı sıra uluslararası literatürlerin de tarandığını belirtti.

İBB yetkililerinin iddiasına göre; yaklaşık 4 yıl süren çalışmalar neticesinde 1084 tarihi türbe, hazire ve kabir yeri bulundu. Envanter çalışmasına başlamadan önce ilgili tüm kamu kuruluşlarındaki bilgilere göre, il genelinde toplam 589 tescilli türbe, hazire ve kabir yeri olduğu biliniyordu. İBB’nin yürüttüğü çalışmalar sayesinde tespit edilen eserlerin toplamı 1673'e yükseldi. Bu eserlerin arasında 328 türbe, 726 hazire, 286 kabir yeri, 322 içerisinde Osmanlı mezar taşı olan mezarlık ve 11 şehitlik yer alıyor.

Çalışma kapsamında ayrıca, İstanbul'da en çok türbe, hazire ve kabir yerinin ise yüzde 38'lik oranla Fatih'te olduğu ifade edildi. Fatih'i sırasıyla Eyüpsultan, Üsküdar ve Beyoğlu takip etti. Bu 4 ilçede yer alan eserler 4 ayrı cilt halinde toplanarak kitaplaştırıldı. Eserler hakkında belgesel de çekildi.

İBB, ayrıca yeni bulunan kaberilerin restore edilmesi için çalışmalara başladığını açıkladı.

Proje kapsamında hazırlanan belgesel ve kitaplar, 15 Mart Cuma günü Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek programla tanıtılacak.


Benzer Haberler & Reklamlar