Haleplibahçe Mozaik Müzesi'ni su bastı, Arkeoloji müzesinde hasar yok

Haleplibahçe Mozaik Müzesi'ni su bastı, Arkeoloji müzesinde hasar yok

Haleplibahçe Mozaik Müzesi'nin selden etkilendiği, biriken suların, su pompalarıyla büyük oranda tahliye edildiği belirtilirken, Şanlıurfa'da yaşanan sel felaketi sırasında otoparkı sular altında kalan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'nin teşhir salonlarında, Göbeklitepe, Karahantepe, Sefertepe, Sayburç, Çakmaktepe, Harran Ören Yeri, Şanlıurfa Kalesi, Soğmatar gibi arkeolojik alanlarda herhangi bir sorun yaşanmadığı belirtildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, sel felaketi yaşanan Şanlıurfa'daki kültür varlıklarının durumuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'nin teşhir salonlarında, Göbeklitepe, Karahantepe, Sefertepe, Sayburç, Çakmaktepe, Harran Ören Yeri, Şanlıurfa Kalesi, Soğmatar gibi arkeolojik alanlarda herhangi bir sorun yaşanmadığı belirtilen açıklamada, arkeoloji müzesinin bodrum katıyla Haleplibahçe Mozaik Müzesi'nin bodrum katlarının ise selden kısmen etkilendiği bildirildi.

Bakanlığın koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşların desteği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Müze Müdürlüğünün mesaisiyle yaşanabilecek büyük sorunların önüne geçildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Haleplibahçe Mozaik Müzesi'nde biriken su, müzemizce temin edilen su pompalarıyla büyük oranda tahliye edilmiş olup tahliye işleminin akşam saatlerinde tamamlanması öngörülmektedir. Mozaiklerimizde herhangi bir sorun bulunmamakta olup, sel sularının tahliyesinin ardından restoratörlerimizce gerekli temizlik çalışmaları derhal yapılacaktır.

Arkeoloji müzemizin kuzeyinde bulunan AVM ve Büyükşehir Belediyesine ait otoparkta biriken su, müze binası yönüne doğru akarak müze bodrum katına ulaşmıştır. Bodrum katında birikmiş su birikintisi kontrol altına alınmış olup suyun tahliye çalışmaları devam etmektedir."

Müze depolarındaki eserlerin tamamının modern müzecilik standartları çerçevesinde akıllı sistem depoları içerisinde olduğuna, koruma kutularında ve duvara sabitlenmiş dolaplar içerisinde bulunduğuna işaret edilen açıklamada, "Sel sularının tahliye edilmesi akabinde depolarımızdaki eserlerin detaylı incelemesine devam edilecektir, ancak şu an telafi edilmeyecek bir kayıp olmadığı değerlendirilmektedir." ifadesine yer verildi.

Şanlıurfa müzeleri bünyesinde yeterli sayıda uzman personel, restoratör ve güvenlik personeli bulunduğu vurgulanan açıklamada, müzelerde herhangi bir güvenlik zafiyetinin söz konusu olmadığı belirtildi.

Sel sularının tahliyesinin ardından yapılacak işlemlerle ilgili gerekli koordinasyon ve çalışma gruplarının oluşturulduğu ve çalışmalara başlandığı da bildirildi.
 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar