Göbeklitepe'nin tanıtımı için Şanlıurfa'da PTT Pulları Sergisi açıldı

Göbeklitepe'nin tanıtımı için Şanlıurfa'da PTT Pulları Sergisi açıldı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu'nda, Atatürk, doğa, kültür, spor, turizm gibi konuların yanı sıra Şanlıurfa'daki Göbeklitepe gibi tarihi ve arkeolojik mekanlara yer verilen pullar beğeniye sunuldu. PTT AŞ tarafından hazırlanan Göbeklitepe konulu anma pulu satışa sunuldu.

PTT'nin Göbeklitepe anma pulu satışa sunuldu

PTT AŞ'den yapılan açıklamaya göre, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'nin tanıtımına katkı sağlamak için hazırlanan pul portföyü bugün tedavüle sunuldu.

Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesi Atatürk Bulvarı Büyükşehir Belediyesi Merkez Binası'nda düzenlenen Pul Sergisi açılışı ile birlikte  28.02-03.03.2019 ŞANLIURFA ibareli özel tarih damgası da kullanılan Göbeklitepe anma pulu e özel zarfları da satışa sunuldu.

Söz konusu özel tarih damgalı zarflar sergi alanında, "www.filateli.gov.tr" internet adresinde ve "filateli" cep uygulamasında satışa sunulacak.

Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek sergi hakkında gazetecilere açıklama yapan PTT AŞ Değerli Kağıtlar Daire Başkanı Mehmet Orhon, pulun, bir ülkenin "değeri" olduğunu söyledi.

Yurt içi ve yurt dışında mektuplarda kullanılan pulların, o şehrin kültürünü yansıttığını belirten Orhon, "Göbeklitepe pulu 192 ülkede satışa sunuldu. Şu anda 192 ülke Göbeklitepe'yi tanıyor. Turizm ve kültür açısından büyük bir olay. Cumhurbaşkanımız da 2019'u 'Göbeklitepe Yılı' ilan etti. Biz de PTT Genel Müdürlüğü olarak Göbeklitepe pulu çıkardık." dedi.

Dünyanın ilk pul müzesinin Türkiye'de bulunduğunu ifade eden Orhon, "Konuları itibarıyla pul, bir ülkenin kültürüdür. Kronoloji olarak pulları izlediğinizde o ülkeyi tanırsınız." diye konuştu.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdulkadir Açar da serginin, Şanlıurfa'nın tanıtımına çok önemli katkı sağladığını dile getirdi.

Serginin tam anlamıyla milli kültürü yansıttığını anlatan Açar, "Biz de Şanlıurfa'mızın değerlerinin yansıtıldığı 12 farklı puldan 22 bin adet bastırdık. Belediye olarak gönderdiğimiz mektuplarda onları kullanarak, kentin tanıtımına katkı sağlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Açılışa, Vali Yardımcısı Bahadır Güneş, PTT Şanlıurfa Başmüdürü İsmail Çizikçi ve PTT çalışanları katıldı.

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'nin tanıtımına katkı sunulması amacıyla açılan sergi, 3 Mart'a kadar gezilebilecek.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar