El-Alameyn'de 1800 yıllık kaya mezar bulundu

El-Alameyn'de 1800 yıllık kaya mezar bulundu

Mısır'ın kuzeyindeki El-Alameyn'de 1. yüzyıldan kalma, üzerinde bereket boynuzu motifi bulunan kaya mezar keşfedildi. Kaya mezar Yunan stilinde inşa edilmiş ve üzerinde Bereket Boynuzu sembolü bulunuyor.

Mısır'ın kuzeyindeki Akdeniz sahili şehir yerleşimlerinden El-Alameyn'de (Al-Alamein).arkeolojik araştırmalar yapan arkeologlar tarihi bir kaya mezar keşfettiler.

Yeni Alameyn Şehri projesinin alt yapı çalışmaları öncesinde gerçekleştirilen arkeolojik etütler sırasında keşfedilen kaya mezar M.S. Birinci ve ikinci yüzyıllara tarihlendirildi.

Marina arkeolojik alanının genel müdürü ve arkeoloji ekibinin başkanı Naema Sanad, Ahram gazetesinin İnternet sitesine konuyla ilgili yaptığı açıklamadai mezarın, "Locauli" olarak adlandırılan çok gözlü tipte olduğunu söyledi.

Naema Sanad, "Mezarda kayalara oyulmuş ana mezar odasına çıkan bir merdiven dikkat çekiyor. Mezarın güney duvarında çiçek ve ağaç yapraklarıyla süslü bir alan ile Bereket Boynuzu (refah boynuzu - welfare horn) olarak tasvir edilen sembol bulunuyor. Yunan dini inançları ve sanatına göre dekore edilmiş mezarın girişinde daha sonraki yıllarda eklenmiş bir başka oda daha var"" dedi.

arkeolojikhaber.com


Benzer Haberler & Reklamlar