Depremde yerle bir olan Antakya Ulu Camisinin enkazı lazerle tarandı

Depremde yerle bir olan Antakya Ulu Camisinin enkazı lazerle tarandı

6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan Antakya Ulu Cami'nin rekonstrüksiyonu için çalışmalar sürüyor.

 Hatay'daki sembol eserlerden 752 yıllık Antakya Ulu Cami'nin restorasyonunu üstlenen Bursa Büyükşehir Belediye Meclisinin mayıs ayı oturumunda Caminin rekonstrüksiyonu için alınan kararla rölöve, restitüsyon ve restorasyon projesi hazırlıklarına başlandı. 

Hazırlanacak projeleri veri altlığı oluşturmak amacıyla Harita Şube Müdürlüğü ekipleri, caminin mevcut durumunu tespit için sahada ölçümler yaptı. Lazer tarama cihazıyla 207 milyon nokta ölçümü yapan ekipler, aynı zamanda dron çekimleriyle tarihi enkazın havadan da modellemesini yaptı.

Mevcut durumun üç boyutlu (3D) taramayla modellenmesi, nokta bulutu verilerinin üretilmesi ve ortofoto haritasının hazırlanması çalışmaları için gerekli veriler toplandı. Üretilen veri, caminin rölöve, restitüsyon, restorasyon/rekonstrüksiyon, mühendislik projelerinin hazırlanması ve aslına uygun rekonstrüksiyon yapımı çalışmalarında kullanılacak.

 Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş,Büyükşehir Belediyesi olarak camiyi tekrar ayağa kaldırmak için taahhütte bulunduklarını belirterek, "Mayıs ayı meclisinde gerekli kararları aldık. Rölöve, restorasyon ve restitüsyon projeleri hazırlanıyor. Diğer taraftan ekiplerimiz ölçüm çalışmalarıyla enkazda modelleme çalışmalarını da tamamladı. Hatay ve Bursa zaten iki kardeş şehir. Şimdi ulu camiler nezdinde de bir kardeşlik başlatmış olacağız. Hatay Ulu Cami, Bursa Ulu Cami'den daha eski. Etrafı da bu vesileyle düzenlenmiş olacak. İnşallah Hatay Ulu Cami, gelen misafirlerini daha sağlıklı bir ortamda kabul edecek. Osmanlıyı kuran şehir Bursa'ya bu yakışırdı. Buna aracı olmak, vesile olmak benim için de son derece büyük bir mutluluk." dedi.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar