Defineciler arkeolojik sit alanını kazmak için iş makinesi kiraladı!

Defineciler arkeolojik sit alanını kazmak için iş makinesi kiraladı!

Konya'daki kaçak kazı operasyonunda kiraladıkları iş makinesiyle sit alanında kaçak kazı yapan biri suriye uyruklu 3 defineci gözaltına alındı! Bir bu eksikti dedirten operasyonda yakalanan definecilerin iş makinesi kiralama bahaneleri de hayli ilginçti!

DEFİNE ARAMAK İÇİN İŞ MAKİNESİ KİRALADILAR

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, kiraladıkları iş makinesiyle 1. derece sit alanında kaçak kazı yaptığı iddia edilen biri Suriye uyruklu 3 kişi jandarma tarafından yakalandı.

İlçeye bağlı Üstünler Mahallesi’nde define aramak amacıyla kaçak kazı yapıldığı ihbarı üzerine harekete geçen Beyşehir Jandarma Komutanlığı ekipleri çalışma başlattı.

Tarihi kale kalıntılarının bulunduğu Ovacık mevkisinde iş makinesiyle yaklaşık bir metre derinliğinde çukur açıldığını tespit eden ekipler, olay yerinde M.U, Suriye uyruklu iş makinesi operatörü A.E.K. ve çekici sürücüsü M.E'yi gözaltına aldı.

KURU DEDİKLERİ ÇEŞMEDEN SU AKIYORDU!

Kazıda kullanılan iş makinesi ile çekici ve otomobile el konuldu.

Şüphelilerin, ifadelerinde av için sürekli geldikleri bölgede yer alan çeşme akmadığı için, yeni kaynak bulmak üzere kazı yaptıklarını, iş makinesini de bu nedenle kiraladıklarını söyledikleri öğrenildi.

Bölgede inceleme yapan ekipler, kuruduğu iddia edilen çeşmenin aktığını belirledi.

Şüpheliler, jandarmadaki işlemlerinin ardından Beyşehir Adliyesi’ne sevk edildi.

Abdülhamit Yaşar- AA


Benzer Haberler & Reklamlar