Çorum'daki arkeoloji kazısında bulunan Galatlara ait testere günümüzdekilerden farksız!

Çorum'daki arkeoloji kazısında bulunan Galatlara ait testere günümüzdekilerden farksız!

Çorum'un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa Antik Kenti'nde arkeologlar, 2 bin 250 yıllık olduğu tahmin edilen testere buldular. Galatlar dönemi binasından çıkan testerenin günümüzdekilerden tek farkı biraz daha kalın olması.

Hititlerin başkenti Hattuşa'ya ev sahipliği yapan Boğazkale ilçesinde Alman Arkeoloji Enstitüsü 'nden Prof. Dr. Andreas Schachner başkanlığında süren arkeoloji kazılarında, antik kentin büyük kale bölgesinin kuzey batı yamacında, Galat döneminde kullanılan yaklaşık 20 santimetre uzunluğunda testere ortaya çıkarıldı.

Kazı alanında Galat dönemine ait testere bulunmasının ilginç olduğunu belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Andreas Schachner, "Bu testere kazı alanında Galat dönemine ait binada bulundu. Bu binanın kullanımı yaklaşık 2 bin 250 yıl öncesine tekabül ediyor. Normalde bu döneme ait testere bulunması çok ilginç bir şey. Biraz araştırma yaptık, çok fazla örneği yok. Daha sonraki Roma dönemlerine ait birkaç tane örnek tespit edebildik ama milattan önce 3'üncü yüzyıla ait bir testere en azından Anadolu'da henüz görülmemiş." dedi.

Testerenin yay şeklinde ahşap bir tutamacı olduğu tahmin ediliyor

Testerenin yalnızca demir kısmının kaldığını dile getiren Schachner, "Testerenin iki kenarındaki deliklerden anladığımız kadarıyla üzerinden yarım daire şeklinde tutamaç olduğunu düşünüyoruz. Böylece dönemin marangozu, ahşaptan tutup hareket ettirerek testereyi kullanmış olabilir." diye konuştu.

Schachner, testerenin binlerce yıl öncesindekilerle benzerlik gösterdiğini tespit ettiklerini belirterek, "Detaylı incelediğimizde, testerenin dişlerine baktığımızda modern veya yakın çağlara kadar kullanılan araç gereçlere çok yakın olduğunu söyleyebiliriz. Demir biraz kalın ama onun dışında bugünkülerle aynı tarzda olduğunu görüyoruz. Yani insanın işleyen bir aracı kolay kolay değiştirmediğini görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Hitit Testeresi de bulunmuştu

Hattuşa'da 1970'li yıllarda Aşağı Şehir'deki kazılarda Hitit dönemine ait bir metreden daha uzun bir testere bulunduğunu hatırlatan Schachner, şunları kaydetti: "İç Anadolu ile Karadeniz Bölgesi'nin kesiştiği noktadayız. Ağaç işlemenin her dönemde ne kadar önemli olduğunu görüyoruz ancak bu testere veya Hitit testeresiyle kesilen ağaçları, yapılan ağaç işlerinden günümüze kadar korunan hiçbir iz yok. Dolayısıyla bu eserler sayesinde kültürlerinin sadece küçük bir kısmını görebiliyoruz."

Kemal Ceylan - AA
 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar