Çorum Endüstriyel Mirasının Tespiti ve Belgelenmesi Projesini OKA destekleyecek

Çorum Endüstriyel Mirasının Tespiti ve Belgelenmesi Projesini OKA destekleyecek

Çorum'un endüstriyel mirasının tespiti ve korunmasına yönelik olarak hazırlanan proje neticesinde elde edilecek bilgiler, Çorum'un endüstriyel miras envanterine önemli katkılar sağlayacak.

Hitit Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Hitit Uygarlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Önder İpek ile üniversitenin Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Emine Sökmen'in liderliğinde hazırlanan Çorum Endüstriyel Mirasının Tespiti ve Belgelenmesi adlı proje Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın 2019 Teknik Destek Programına kabul edildi.

Bu çerçevede kapsamlı bilgilendirmelerin de yapılacağı proje ile yerelden uluslararası düzeye kadar her kesime Çorum'un bu mirası tanıtılmış olacak. Aynı zamanda medeniyetler beşiği Çorum'un sahip olduğu turizm potansiyelini de kapsayan proje ile Çorum'un yalnızca sanayi değil kültürel anlamda da tanınırlığını artırmaya yönelik önemli çalışmalar hayata geçirilecek.

Çorum'un sanayi ve endüstri hayatında yer almış kişiler ve kurumları bir araya getirerek bir dönemin tarihine ışık tutacak nitelikteki proje tamamen dokümantasyon ve belgeleme odaklı yürütülecek.

Volkan Sınayuç - corumhaber.net
 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar