Çiğdem Köksal Schmidt'ten Göbeklitepe’de beton skandalı iddiası

Çiğdem Köksal Schmidt'ten Göbeklitepe’de beton skandalı iddiası

Arkeolog Çiğdem Köksal Schmidt'in iddiasına göre; Göbeklitepe’de skandal denilebilecek yol çalışması yapılıyor.

Dünyanın bilinen en eski anıtsal tapınağı Göbeklitepe’nin UNESCO adaylığı için çalışmalar sürerken,  Göbeklitepe Arkeolojik Alanı’na ulaşımın kolaylaşması için de yol asfaltlandı. Arkeolojik alandaki otoparkların da asfaltlanarak ulaşım için daha uygun hale getirildi. 

Ancak arkeolojik alanının geçtiğimiz yıllarda ölen eski başkanı Klaus Schmidt’in eşi Çiğdem Köksal Schmidt, tarihi alana da beton döküldüğünü iida etti.

Çiğdem Köksal ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Burası Göbeklitepe. Taze beton dökülen alanın yanı başında görülen F yapısı (Kaya tapınağı) adını verdiğimiz alan, üzerinde iş makinalarının eze eze bitiremediği alan da hemen bu neolitik döneme ait mimari kalıntıların üç metre ilerisinde, orada yüzeyde bir şey görmeyince altında da bir şey yok sanıyorlar” diye yazdı.

Çiğdem Köksal devamında ise şu ifadeleri paylaştı “Orada da 15 cm derinlikte anakaya üzerinde neolitik döneme ait izler var. 2013 yılında başlayan ahşap yürüme yolu projesinin bir kısmını sökmüşler, neden, başka bir güzergah saptamışlarmış. Yeni saptanan güzergah tam da Klaus’un ziyaretçi yoğunluğu yönelmesin diye ferah tuttuğu bir alanda. Eski tren yollarından kalma ahşaplarla yürüme yolunu aşağıdaki ziyaretçi merkezinin oraya kadar kesintisiz yapacağız, SİT alanına kesinlikle beton dökmeyiz, asfalt yapmayız demişlerdi Klaus hayatta iken. Onun yapılmasını istemediği, Göbekli Tepe’yi tahrip edeceğini bildiği her şeyi koştura koştura yapıyorlar. Bu sabah Göbekli Tepe’yi ziyaret ettiğimde nasıl hızlı bir tahribat vardı anlatamıyorum. Ben tahribat diyorum, onlar Doğuş yol yapıyor, proje böyle diyorlar. Bir tane arkeolog, Bakanlık Temsilcisi, Müze görevlisi yok alanda. Bir arkeolog neredeyse çevre gezisi yaparken bile ancak Bakanlık Temsilcisi ile hareket edebilirken, ihale alan inşaat şirketlerine SİT alanlarında süresiz dolaşım ve ne istersen onu yap izni mi veriliyor?”

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar