Berger: Arkeoloji Enstitüsünün Gaziantep'e kurulması tesadüf değil

Berger: Arkeoloji Enstitüsünün Gaziantep'e kurulması tesadüf değil

Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü'nün açılışında konuşan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, AB ile Türkiye arasında arkeolojik iş birliklerini artırma konusunda da önemli bir adımı atıldığını belirterek, sosyal ve kültürel açıdan Gaziantep'in önemine değindi.

Avrupa Birliği (AB) desteğiyle hayata geçirilecek Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü'nün tanıtım toplantısı

 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger,  açılışta yaptığı konuşmada, barışçıl ilişkilerin sürdürülebilmesi için kültürel değerlerin iyi kullanılması gerektiğini söyledi.

Bu anlamda kurulacak enstitünün önemli bir misyon üstlenebileceğine işaret eden Berger, enstitünün kuruluş yeri olarak Gaziantep'in tercih edilmesinin ise tesadüf olmadığına dikkati çekti.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Berger, Berger, sosyal ve kültürel açıdan Gaziantep'in önemine değinerek, şunları kaydetti:

"Bu şehirde arkeoloji enstitüsünün açılmasının çok güzel sonuçları olacaktır. Enstitü, kültürel ortak değerleri korumak adına kuruldu. Kadim Anadolu kültürünü koruma ve toparlama adına önemli bir merkez hazırlayacağız. Bu çalışma, ortak bir araştırma enstitüsü olacak. Gençleri yetiştirip eğitecek. AB ile Türkiye arasında arkeolojik iş birliklerini artırma konusunda da önemli bir adımı atmış oluyoruz. Gaziantep'in uluslararası iş birliğinin merkezi haline gelmesi adına da güzel bir adım atmış olacağız."

Berger, kültürel mirasın kalkınma habercisi olduğunu dile getirerek, "Türkiye'de birçok kültürel projeye destek vermeye çalışıyoruz. Tüm bunlar da kültürel mirası korumak ve geleceğe taşımak adına önemli. Bu çalışmalarımız incelendiğinde de AB-Türkiye iş birliğinin ayak izlerini göreceksiniz."

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar