Aydın'ın en eski arkeolojik alanı olan Deştepe Höyüğü haraç mezat satılık

Aydın'ın en eski arkeolojik alanı olan Deştepe Höyüğü haraç mezat satılık

Arkeoloji kazılarında çıkan seramik buluntularına göre yerleşimin tarihi M.Ö. 4500 yıllarına kadar giden Deştepe diğer adıyla Dedekuyusu höyüğü, mahkeme kararı ile satılığa çıkartıldı.

İcra yoluyla satılık höyük

Aydın kentinin ilk ortaya çıktığı, “1. derece arkeolojik SİT alanı” olan “ Deştepe Höyüğü” icra kararına dayanarak “açık artırmayla satışa” çıkıyor.

İÖ 5 bin - 3 bin yılları arasına tarihlenen “Kalkolitik (bakır - taş)” çağının sonunda ve “tunç çağının” başında insanların yaşadıkları Deştepe Höyüğü’nün çevresinde villalar yapımına başlanınca İzmir 2. Koruma Kurulu, bu yerleşimi 1995’te “1. derece arkeolojik SİT alanı” olarak ilan etmişti.

Deştepe Höyüğü’nün halkı, yüzlerce yıl sonra ikinci yerleşme yeri olarak Aydın’a bitişik Tralleis antik kentine taşınmıştı. Bu kentten çıkan mimar Antemios, Miletli İsidoros ile birlikte İstanbul’daki görkemli Ayasofya Kilisesi’ni yapmışlardı.

Burdur - Hacılar ve Konya - Çatalhöyük yerleşmelerini bulan İngiliz arkeolog James Mellaart, 90 metre çapında ve 12 metre yüksekliğinde, yörenin bu en eski höyüğünde, ilk arkeolojik araştırmayı yapmış, sonrasında çeşitli Türk ve yabancı arkeologlar da incelemelerinin ardından bazı makaleler yayımlamışlardı.

Çevrede villa yapanlar, SİT kararını sildirmek için höyükte bir “ Höyük Camisinin” yapımına girişmişlerdi. Ancak 25 Aralık 1996’da bu gelişmeyi “ Deştepe Höyüğü deşiliyor” haberi ile Cumhuriyet’te duyurduğumuzda, cami 200 metre güneye alınmıştı.

2004 yılına değin hiçbir yapılanma olmaksızın SİT kararı korunmuştu. Sonradan İzmir Koruma Kurulu’nda, höyüğün “3. Sınıfa” değiştirtilmesi üzerine burada “Amerikan Kültürü Koleji’nin” yapımına başlandığını, yine Cumhuriyet’te 9 Mayıs 2016’da “ Deştepe Höyüğü yine deşiliyor” haberi ile duyurmuştuk.

Şimdi de Aydın İcra Dairesi, “2014 / 2600 Esas” kararı ile Deştepe Höyüğü’nün “açık artırma” ile satılacağını öngören ilanı yayımladı.

İlanda şöyle deniliyor:

“17.661,26 m2 yüzölçümlü, Höyük Alanı ana taşınmaz niteliğinde, 148/2400 hisse ile borçlu adına kayıtlı taşınmazın satışıdır. Kıymet takdir konusu olan taşınmaz, Aydın ilinin en eski yerleşim yerlerinden olan Deştepe Höyüğü’dür. Halihazırda tepe şeklinde boş arsadır ve kesin yapılaşma yasağı vardır.”

İlanda ayrıca şu noktalara dikkat çekiliyor:

“Taşınmaz birinci derece arkeolojik sit alanında kalmakta olup imar planında ‘Dedekuyusu Höyüğü’ olarak planlanmıştır. Ayrıca icra konusu olan höyük alanı vasıflı 2412 ada 1 parsel No’lu taşınmaz üzerinde bakımlı, ekonomik verim alınan büyük ağaç gurubuna giren muhtelif yaşlarda 45-50 adet zeytin ağacı, 35-40 adet incir ağacı ve 1 adet de çam ağacı vardır. Bu ağaçların verim durumlarına, gelişmelerine ve büyüklüklerine ve ayrıca bakımla ilgili (sulama, gübreleme, budama, ilaçlama, sürüm vb.) giderlerde dikkate alınarak piyasa şartlarına göre değerlendirilmiştir.”

120 bin lira ve yüzde 18 KDV oranı ile satışa çıkarılan höyüğün ilk ihalesi 18 Ekim’de ve gerekirse ikincisi 15 Kasım’da Efeler Belediyesi Mezat salonunda yapılacak.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar