Arkeoloji ağırlıklı Yeni Burdur Müzesi projesi tanıtıldı

Arkeoloji ağırlıklı Yeni Burdur Müzesi projesi tanıtıldı

Yeni Burdur Müzesi sergi alanının yaklaşık yüzde 60'ında arkeolojik buluntular yer alacak. Yüzde 40'ında ise Selçuklu'dan başlayıp Cumhuriyet dönemi eserlerine uzanan zaman dilimi sergilenecek.

Burdur'a yeni yapılacak müzenin proje tanıtım toplantısı Burdur Doğa Tarihi Müzesinde yapıldı.

Doğa Tarihi Müzesinde düzenlenen toplantıya Vali Şerif Yılmaz’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Bahir Altınkaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir, Burdur Müzesi Müdürü Hacı Ali Ekinci, Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram projeyi hazırlayan firma yetkilileri katıldı.

Toplantının açılışında Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Karabayram görev alanları ile ilgili Burdur’da bulunan tarihi mekanlarda ki çalışmaları aktardı.

Yapılacak Burdur Müzesi projesi hakkında firma yetkilisi Yüksek Mimar Orhan Uludağ, hazırladıkları proje ile ilgili sunum yaptı.

Müzenin projesini üstlenen mimar Orhan Uludağ yaptığı konuşmada, yeni yapılacak müzede, mevcut müzede sergilenen eserlerin 5 katı kadar eser sergilenebileceğini belirtti.

Müzenin 10 bin metrekare kapalı 20 bin metrekare toplam alana sahip olacağını aktaran Uludağ, "Sergi alanının yaklaşık yüzde 60'ı arkeolojik buluntuların yer alacağı, yüzde 40'ı ise Selçuklu'dan başlayıp cumhuriyet dönemi eserlerinin de sergilenebileceği bir zaman dilimine sahip olacak." şeklinde konuştu.

Uludağ, müzede çocuklar için arkeolojik kazı laboratuvarının da yer alacağını ifade etti.

Proje sunumu sonrası gazetecilere açıklama yapan Burdur Valisi Şerif Yılmaz, tarih ve kültür şehri Burdur'un tarihi eserlerinin sergilenebilmesi için yapılan çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Burdur'da çıkan tarihi eserlerin sergilenmesi için mevcut müzenin yetersiz kaldığını dile getiren Yılmaz, "Misafirlerimizin rahatlıkla eserleri ziyaret edebileceği bir mekana Burdur'un kavuşması için çalışmalar başladı. Bakanlığımız tarafından yapılan ihaleyi alan firma bugüne kadar yapmış olduğu çalışmaları ve buradaki uzman arkadaşların fikirlerinin almak için proje değerlendirmesi yaptı. İnşallah en kısa süre içinde proje tamamlanır ve yeni müzemiz, tüm eserlerimizin sergilenebileceği çağdaş, modern bir alan olur." diye konuştu.

Toplantı sonunda Vali Yılmaz bir konuşma yaptı. Vali Yılmaz yaptığı konuşmada, “Tarih ve Kültür şehri Burdur’umuzun tarihi eserlerinin ayağa kaldırılması İçin çalışmalar hızla devam ediyor. Bu çalışmalar devam ederken çıkan eserlerin sergilenmesi yönünde şuan itibariyle mevcut müzemiz yetersiz kalıyor. Her ne kadar yakın zamanda buna ilave yapılmış ise de yine de yetersiz kalıyor. O nedenle de özellikle misafirlerimizin rahatlıkla ulaşabileceği ve ziyaret edebileceği yeni müze ile ilgili çalışmalar başlatıldı. Bakanlığımız tarafından yapılan ihaleyi alan firma bugüne kadar yapmış olduğu çalışmaları ve buradaki uzman arkadaşlarımızın fikirlerini almak suretiyle bugün proje değerlendirmesi yapmış olduk. İnşallah kısa süre içerisinde proje tamamlanır ve yeni müzemiz ile birlikte tüm eserlerimizin sergilenebileceği çağdaş ve modern bir mekana kavuş olacağız. Ben arkadaşlara teşekkür ediyorum kısa süre içerisinde tamamlamalarını bekliyoruz”

Vali Yılmaz’dan Travel Turkey İzmir Fuarına Davet

Vali Yılmaz, “7-10 Aralık 2017 tarihinde Travel Turkey İzmir Fuarına katılım sağılacağız. Fuarla ilgili çalışmaları yine ardaşlarımızla beraber Batı Akdeniz Kalkınma Ajansımızın himayesinde Isparta, Burdur olarak birlikte katılım sağlayacağız. Bu vesile ile tüm konuklarımızı, ziyaretçileri fuarda yer alacak olan standlarımıza bekliyoruz” dedi.

Vali Şerif Yılmaz, yeni Burdur Müzesi Projesi tanıtımı için gittiği Doğa Tarihi Müzesinde ilk önce müzeyi gezerek yetkililerden bilgi aldı.

burdurweb.com -AA


Benzer Haberler & Reklamlar