Arkeologlar İsviçre'de yaklaşık 700 yıllık bebek ayakkabısı buldular

Arkeologlar İsviçre'de yaklaşık 700 yıllık bebek ayakkabısı buldular

İsviçre'de süren arkeoloji kazılarında, 14. yüzyılın ikinci yarısından kaldığı tespit edilen, bir bebek ayakkabısı parçası keşfettiler. Ortaçağ yıllarından kalma ayakkabı oldukça ender görünen dekoratif tasarıma sahip.

17 cm’ye 13 cm boyutlarındaki bebek ayakkabısı kalıntıları, İsviçre – Fransa sınırına yakın Saint-Ursanne kentindeki arkeolojik kazılarda keşfedildi.

Toprak altında çürümeden günümüze ulaşmayı başaran ayakkabının üst kısmı keçi derisinden, tabanı ise inek derisinden imal edilmiş.

Jura Kültür Ofisi’nden yapılan açıklamada, “istisnai” süslemeler yaprak motiflerinden ve geometrik desenlerden oluşuyor.

Lozan Ayakkabı Müzesi uzmanlarI ayak bileğine kadar gelen ayakkabının yaklaşık 12 aylık bir çocuğa ait olduğunu söylüyor. Bu tasarım ve süslemeler ise 14. yüzyılın ikinci yarısında popülerdi.

Bu keşif, İsviçre’de bir ilk. Daha önce, üçü Londra’da, ikisi Hollanda’da olmak üzere Avrupa’da yalnızca beş ayakkabı bulunmuştu.

Yüzlerce yıl bekleyen derinin rengi her zaman koyu kahverengiye döndüğünden dolayı ayakkabının orijinal rengi bilinmiyor.

Geçtiğimiz yılın sonlarında, Londra’da Thames Nehri yakınında bulunan bir Ortaçağ mezarında, hâlâ iskeletin ayaklarında duran dizüstü çizmeler keşfedilmişti. Adam yüzüstü yatıyordu ve başı bir yana doğru dönüktü. Sanki düşmüş veya itilmiş olabilecek şekilde bir kolu başının üstüne kıvrılmıştı. Bu botların dizlere kadar ulaşıyor olması, bunların büyük olasılıkla balıkçı çizmesi olduğunu ve bu insanın nehir kıyısında ya da çevresinde çalışan bir işçi, altın için çamur arayan biri ya da balıkçı olarak çalıştığını gösteriyordu.

Arkeofili.com - The Local. 25 Mart 2019.


Benzer Haberler & Reklamlar