Arkeologlar aşırı sıcaklardan çadır bezlerine sığındılar

Arkeologlar aşırı sıcaklardan çadır bezlerine sığındılar

Stratonikeia Antik Kenti'nde hava sıcaklığının 40 dereceye ulaşınca arkeoloji kazısı ve restorasyon yapılan alanların üzeri çadırlarla kapatıldı.

Hava sıcaklığının 40 dereceye ulaştığı Muğla'nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti'nde arkeolojik kazı ve restorasyon yapılan antik alanların üzeri çadırlarla kapatılarak kazıda görev yapan ekip güneşten korunuyor.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan ve "Gladyatörler Kenti" olarak bilinen, Karialılar ve Leleglere ev sahipliği yapan Stratonikeia Antik Kenti'nde kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Antik kentte sıcaklar çalışmaları etkiliyor

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazı çalışmalarını 100 kişilik ekiple yürüttüklerini söyledi.

Antik kentte bir çok alanda çalışma yürüttüklerini belirten Söğüt, Batı Cadde'de kazı çalışmalarının yürütüldüğü alanda sıcaklar nedeniyle çadır kurduklarını ifade etti.

Arkeologların 10 gündür zor şartlarda çalışıyor

Kazı yaptıkları alanda 10 gündür hava sıcaklığının 40 dereceye ulaştığını vurgulayan Söğüt, işçi, öğrenci ve arkeologların zor şartlarda çalıştığını dile getirdi.

Çalışanların hava şartlarından etkilenmemesi için çaba gösterdiklerini anlatan Söğüt, özel kumaştan yapılan çadırların ışığı geçirmediğini, ekibin bu şekilde aşırı sıcaktan korunduğu aktardı.

Kazıda görev yapan öğrenci ve işçiler ise alınan önlemlerle çalışmalarına daha rahat devam ettiklerini kaydetti.


Benzer Haberler & Reklamlar