2 metre 70 santimetrelik tanrıça Hestia heykeli sergilenmeye hazırlanıyor

2 metre 70 santimetrelik tanrıça Hestia heykeli sergilenmeye hazırlanıyor

Manisa'da geçtiğimiz yıllarda bulunan 2 metre 70 santimetre boyundaki Hestia Bollaia kült heykeli sergilenmek için yeni Manisa Arkeoloji Müzesi'ni bekliyor. Aigai Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Yusuf Sezgin, 'Bugüne kadar antik dünyada Hestia'nın heykelinin olduğunu pek bilmiyorduk' diyor.

Manisa'nın Yunusemre ilçesindeki Aigai Antik Kenti'nde devam eden kazı çalışmalarında geçtiğimiz yılllarda bulunan 2 bin 200 yıllık "kutsal ocağın sonsuz tanrıçası" Hestia'nın heykeli sergileneceği günü bekliyor.

Doç. Dr. Yusuf Sezgin: Muhtemelen bugüne kadar bulunmuştek heykel örneği

Aigai Antik Kenti'nde bulunan heykelin parçalarının birleşmesinin ardından 2 metre 70 santimetre uzunluğunu bulan devasa heykelin Antik dünyada bulunmuş tek örnek olduğunu söyleyen Aigai Antik Kenti Kazı Başkanı Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Yusuf Sezgin, heykelin bilim dünyasına katkı sağlayacağını söyledi.

Hestia heykeliyle birlikte 15 yıldır ortaya çıkan tüm eserlerin bu sene hizmete girmesi planlanan yeni Manisa Arkeoloji Müzesi'nde sergileneceğini kaydeden Sezgin, şöyle devam etti: "Bu yıl için ana hedeflerimizden biri buradaki heykellerin yeni arkeoloji müzesine taşınmasıdır. Uzun süredir devam eden Manisa müzesinin inşaatı çok yakın zamanda tamamlanacak. O açıdan biz de çok heyecanlıyız. Çünkü 2004 ile 2006 yılları arasında bulmuş olduğumuz çok sayıdaki heykel artık yeni müzedeki yerinde sergilenecek. Depoda bulunan çok sayıda eser yerinde restore edilecek, buradaki heykel kaidelerinin üzerine yerleştirilip, sergiye çıkarılacak. Yeni Manisa Arkeoloji Müzesi'nde özel bir Aigai meclis salonu hazırlandı. Antik dönemdeki bir meclisin kopyası gibi düşünülen salonda, tüm heykeller antik dönemdeki orijinal yerleri neresiyse oraya yerleştirilecek. Bu heykellerden en önemlisi tanrıça Hestia heykelidir. Çünkü tanrıça Hestia kentin koruyucu, kentin birliğini ve dirliğini sağlayan tanrıça. Meclis binası üzerinde bir yapı yazıtı var. Yazıtta bu meclisin tanrıça Hestia'ya adanmış olduğunu yazıyor. Biz bu heykelin yüksekliğinin 2 metre 70 santimetre olduğu için tanrıça heykeli olduğunu anlıyoruz. Çünkü diğer heykeller yaklaşık 1 metre 80 santimetre boyunda. Hestia heykelinin şöyle bir özelliği var. Bugüne kadar antik dünyada Hestia'nın heykelinin olduğunu pek bilmiyorduk. Antik kaynaklar tanrıça Hestia'nın heykellerinin olduğunu söylüyordu ama bugüne kadar bulunmuş muhtemelen tek örnek bu. İnşallah bir sorun olmazsa yeni Manisa Arkeoloji Müzesi'nde bu heykel herkesin ziyaretine açılacak" diye konuştu.

Heykeller Bergamalı heykeltıraş, Hippias oğlu Menestratos tarafından yapılmış

Ayrıca Sezgin, çalışmalar sırasında daha önce buldukları Aigai'deki meclis binasına sponsor olan 6 kişilik hayırsever ailenin heykellerinin Bergamalı heykeltıraş, Hippias oğlu Menestratos tarafından yapıldığını tespit ettiklerini dile getirdi. Heykel tıraşın imzasının ilk defa Aigai Antik Kenti'nde gördüklerini sözlerine ekleyen Sezgin, şöyle devam etti: "Bugüne kadar elimize geçen heykeltıraşın tek imzası. Bergama'da uzun yıllar kazı çalışmaları yapılıyor olmasına rağmen Helenistik döneme ait herhangi bir heykeltıraş imzası ele geçmemiş. Bu tabi bizim açımızdan büyük bir şans. Bu heykeltıraş imzalarını biz daha erken dönemlerden itibaren biliyoruz ama çok sık karşımıza çıkan bir şey değil. Çok az örneğini biliyoruz. Bizim için önemli olan Menestratos heykeltıraşın adı ilk defa burada karşımıza çıkıyor. Sadece bir heykelde değil iki heykelde de imzası var. Buradan şunu anlıyoruz. Bizim bu 6 heykel grubunun Bergamalı heykeltıraş, Hippias oğlu Menestratos tarafından yapıldığı ortaya çıkıyor."

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar