Zübeyde Hanım Müze ve Eğitim Gemisi Anneler Günü'nde açıldı

Zübeyde Hanım Müze ve Eğitim Gemisi Anneler Günü'nde açıldı

Denizlere İstanbul şehir hatları vapuru olarak 1987'de Rumeli Kavağı ismiyle giren Zübeyde Hanım vapuru, İzmir'de düzenlenen törenle Müze ve Eğitim Gemisi olarak hizmete girdi. Ulu Önder Atatürk'ün annesinin adını taşıyan gemi aynı zamanda Türkiye'de hizmete açılan denizcilikle ilgili ilk yüzen kütüphane oldu.

Pasaport Rıhtımı'nda demirli bulunan gemide düzenlenen törende konuşan Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar geminin isminin 2007'de Zübeyde Hanım olarak değiştirildiğini kaydederek, "Gemimiz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının kararıyla 2023 denizcilik hedeflerinden olan denizcilik bilincinin geliştirilmesi amacıyla ve 'denizci ülke-denizci millet' ilkesi çevresinde bir eğitim gemisine dönüştürülmüş, 10 mart 2014 tarihi itibarıyla da Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü filosu bünyesinde hizmete girmiştir." dedi.

Eğitim gemisi olduktan sonra yılda 60 bin kişinin Zübeyde Hanım Gemisi'ni ziyaret ettiğini aktaran Ünüvar, geminin etkinliğini artırmak ve İzmir'e yaraşır görüntüsünü koruyabilmek adına bir yenileme çalışmasına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Geçen aralık ayında başlayan havuzlama ve bakım projesiyle geminin iç dizaynının 4 aylık kapsamlı bir çalışma sonunda yenilendiğini anlatan Ünüvar, "Bu çalışmalar kapsamında ülkemizin denizcilik mirası ve değerli tarihi objelerinin sergilendiği gemimizde bir kütüphane oluşturulmuş, ülkemizin denizcilik kültürünün geliştirilmesine katkı sağlaması amaçlanmıştır." diye konuştu.

Ünüvar, geminin açılışını Anneler Günü'ne denk getirdiklerini belirterek, "Halkımızın tüm bu hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanabileceği, açık alanlarında kültürel ve sosyal faliyetlerde bulunabileceği gemimiz inanıyorum ki İzmir halkına çok değerli hizmetlerde bulunacaktır. Gemimizi İzmir denizcilerine ve halkına emanet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Açılışa İzmir Vali Yardımcısı Nihat Kaynar, Deniz ve İçsular Düzenleneme Genel Müdürü Ahmet Selçuk Sert, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanı Albay Mete Çağlar, İzmir Liman Başkanı Ahmet Apak, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışın ardından protokol üyeleri ve vatandaşlar gemiyi gezdi.

Geminin açılışında Kıyı Emniyetine bağlı römorkörler de denizde hazır bulundu.

- "Yüzen ilk denizcilik kütüphanesi"

Geminin içinde sosyal alanların yanında vatandaşların faydalanabileceği Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi tarafından bağışlanan denizcilikle ilgili kitaplar da bulunuyor.

Açık havada oturma alanlarının olduğu gemide denizciliğe ait tarihi objeler ve eğitim alanı yer alıyor.

Eğitim alanında görevli personel ziyaretçilere denizcilikle ilgili bilgiler veriyor.

Geminin Türkiye'de hizmete açılan denizcilikle ilgili ilk "yüzen kütüphane" olduğu belirtildi.

Yusuf Şahbaz - AA


Benzer Haberler & Reklamlar