Zerzevan Kalesi'nde ortaokul öğrencilerine tarih dersi verildi

Zerzevan Kalesi'nde ortaokul öğrencilerine tarih dersi verildi

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde ortaokul öğrencileri, tarih dersini 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi'nde işledi. Dicle Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Aytaç Coşkun, öğrencilere, kalenin tarihi hakkında ve sürdürülen arkeolojik kazılar hakkında bilgi verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca müze ve örenyerlerinin dersliklere dönüştürülmesi projesi kapsamında, Fatih Ortaokulunca hazırlanan "Okul Dışarıda Günü" etkinliğinde, 60 öğrenci tarih dersini, Zerzevan Kalesi'nde aldı.

Dicle Üniversitesi (DÜ) Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Aytaç Coşkun, öğrencilere, kalenin tarihi hakkında ve sürdürülen arkeolojik kazılar hakkında bilgi verdi.

Çınar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aziz İde, gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinlik kapsamında öğrencilere kaleyi tanıtmak istediklerini söyledi.

İde, "Burada sosyal bilgiler ve tarih dersleri işlendi. Buranın nasıl büyük bir geçmişe sahip olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Yaparak, yaşayarak, şahit olarak öğrenmek çok güzel. Anadolu, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Çocuklar çok memnun oldu. Eylül ayından itibaren her gün bir sınıfımızı getireceğiz. Bütün çocuklarımız buraya görecek." diye konuştu.

- "Kaleyi dersliğe dönüştürüyoruz"

Doç. Dr. Coşkun ise öğrencilerle tarih ve sosyal bilgiler dersini tarihi mekanda yapmanın sevincini yaşadıklarını ifade ederek, "Onlara Diyarbakır, bölgenin ve Zerzevan Kalesi tarihini anlattık. Onlarda tarih ve arkeoloji bilinci oluşturmak istiyoruz. Onlar için yapay bir kazı alanı da oluşturacağız, kaleyi dersliğe dönüştürüyoruz. 12 ay boyunca burayı, bir açık hava müzesi ve okula dönüştürüyoruz." dedi.

Öğrencilerden Muhammed Ali Akşit, tarihi mekanı görmekten duyduğu sevinci dile getirerek, "Dışarıda ders yapmak çok güzel. İlk kez okul dışında ders yaptık. Burada hocamız bize tarihi eserlerle ilgili bilgiler verdi. Tarihi yerleri canlı bir şekilde görmek çok güzel." ifadelerini kullandı.

Berfin Yılmaz da program sayesinde tarihi kaleyi tanıma fırsatı bulduklarını söyledi.

Yağmur Zenol da tarihi eserleri tanıma fırsatı bulmalarından duydukları mutluluğu belirterek, "Çok güzel bir etkinlik oldu, sürekli yapılmasını istiyoruz." dedi.

Muhabir Şükrü Gündüz


Benzer Haberler & Reklamlar