Yeni Ordu Müzesi'nin inşaatına başlanıyor

Yeni Ordu Müzesi'nin inşaatına başlanıyor

Gün ışığına kavuşan arkeolojik zenginlikleri her geçen gün biraz daha artan Ordu, deniz manzarası ve merkezi konumuyla cazibe merkezine dönüşecek yeni müzesine kavuşuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre; Türkiye turizminin önemli duraklarından, Karadeniz’in incisi Ordu yeni müzesine kavuşuyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un talimatıyla şehrin en büyük konferans salonuna da ev sahipliği yapacak yeni müze ile birlikte Ordu’da 8 ayrı yatırım projesi hayata geçiriliyor.

İhalesi ile proje çalışmaları tamamlanan Ordu Yeni Müzesi’nde uygulama çalışmaları başlıyor.

Ordu Valisi Seddar Yavuz ile Bakanlık Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt’un tanıtımını bugün yaptığı 8 proje arasında yer alan yeni müze kompleksi şehrin en gözde kültürel mekânı haline gelecek.

Yeni Ordu Müzesi Altınordu’da 7 bin 590 metrekarelik alana inşa edilecek

Çağdaş müzecilik anlayışına uygun sergileme, depo ve sosyal alanların yer alacağı ‘Ordu Yeni Müzesi’ Altınordu’da 7 bin 590 metrekarelik bir arsa üzerine inşa edilecek ve 6 bin 520 metrekare kapalı alana sahip olacak.

Ordu’nun en büyük konferans salonuna da ev sahipliği yapacak olan yeni müze 2 bin metrekare sergileme alanı, bin metrekare kütüphane, 600 metrekare depo alanı, 400 metrekare dinlenme, yeme içme alanları ile çocuk eğitim atölyeleri, geçici sergi salonu, canlandırma alanları, atölyeler, laboratuvar ve idari birimleri barındıracak.

Spor yapılarının hemen yanında, yeşil alanı, deniz manzarası, gerekli bütün kentsel donatılara yakınlığı ve ulaşım kolaylığı ile ziyaretçilerin ilk durağı olacak yeni müze, Orduluların da vazgeçilmezi haline gelecek.

arkeolojikhaber.com


Benzer Haberler & Reklamlar