Yedi Uyurlar Mağarasına 1 milyon ziyaretçi hedefleniyor

Yedi Uyurlar Mağarasına 1 milyon ziyaretçi hedefleniyor

Kahramanmaraş'taki Eshab-ı Kehf Külliyesi'ne müze ve butik otel yapılıyor, alanın UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine girmesi için de çalışmalar sürüyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan ünlü Yedi Uyurlar Mağarasının da için de yer aldığı Kahramanmaraş'taki Eshab-ı Kehf Külliyesi'nin, kalıcı listeye alınması ve butik otel yapımı gibi çalışmalarla ziyaretçi sayısının 1 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Roma döneminde Hristiyanlığı kabul ettikleri için putperestlerin zulmünden kaçan 7 gencin, köpekleri Kıtmir ile sığındığı ve yüzlerce yıl burada uyudukları mekan olarak bilinen, milattan sonra 466 yılında yapılan mescidiyle en eski ziyaretgahlardan Eshab-ı Kehf Külliyesi, geçmişten bugüne gösterilen önem ve yatırımlarla tarihi günümüze taşıyor.

Roma, Anadolu Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminden izler taşıyan külliyenin, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne girmesi ve müze çalışmaları sayesinde ziyaretçi sayısı arttı.

Afşin Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, külliyenin UNESCO'nun kalıcı listesine girebilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığına yaptıkları başvurunun sonucunu beklediklerini söyledi.

Külliyede gençlerin ilgisini çekebilmek için kurdukları müzede, dönemin şartlarına uygun dershaneler ve canlandırmalara yer verdiklerini, kervansaray kısmında ise dönemin ticaretinin ana omurgası olan kervanları sembolize ettiklerini dile getiren Güven, çalışmaların ardından ziyaretçi sayısının 4 kat arttığını belirtti.

Eshab-ı Kehf Külliyesine butik otel yapılacak

Güven, Eshab-ı Kehf'in UNESCO'nun kalıcı listesine yer almasının dünya mirası bakımından önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"İnşallah yakın gelecekte de kalıcı listede Eshab-ı Kehf'i göreceğiz. Bu sayede külliyenin dünyaya tanıtımının önemli bir kısmı tamamlanmış olacak. Seyahat acentalarıyla görüşmelerimiz oldu. İnşallah ilk yabancı turlarımızı bu sene alırız. Vakıflar Genel Müdürlüğünün projelendirdiği güzel bir çalışma var. Külliyenin içinde 30 yataklı bir butik otel yapılacak. İnşallah o da bu sene başlayacak. Bunun tamamlanmasıyla misafirlerimizi daha güzel konuk edebiliriz. Tüm çalışmaların tamamlanmasıyla 1 milyon yerli ve yabancı turist hedefliyoruz. Turistlerin buradaki manevi havayı gece gündüz demeden doyasıya yaşamalarını sağlayacağız."

Külliyeyi yılda yaklaşık 500 bin turistin ziyaret ettiğini vurgulayan Güven, vatandaşların, Doğu Roma'dan Selçuklu'ya, Osmanlı'dan Cumhuriyete kadar tüm medeniyetlerin önem verdiği, yatırım yaptığı külliyeyi görmelerini istediklerini sözlerine ekledi.

İsmail Hakkı Demir - AA


Benzer Haberler & Reklamlar