Yatağan'daki Hekate Tapınağı'nın sütunları ayağa kaldırılacak

Yatağan'daki Hekate Tapınağı'nın sütunları ayağa kaldırılacak

Muğla'nın Yatağan ilçesinde Pagan dinleri açısından önemli merkez kabul edilen Lagina Kutsal Alanı'nın bulunduğu Stratonikeia Antik Kenti'ndeki arkeoloji kazıları sürerken, Hekate Tapınağı'nın sütunları ayağa kaldırmek için çalışmalar da başladı.

Muğla'nın Yatağan ilçesindeki antik alana giden Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, arkeolojik kalıntıları gezerek çalışmalar hakkında Pamukkale Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Stratonikeia ve Lagina Antik Kentleri Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt'ten bilgi aldı.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, Lagina Kutsal Alanı ve Stratonikeia Antik Kenti'nde antik dönemden günümüze tüm dönemlere ait eserlerde kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları yürüttüklerini söyledi.

Paganizm´in kökenleri dünyanın kadim doğa dinlerine dayanan bir inanç biçiminin genel adı olduğunu belirten ve Lagina´nın da bir Paganizm dini merkezi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Bilal Söğüt, "Stratonikeia ve Lagina'da Antik Dönem'den günümüze tüm dönemlere ait eserlerde çalışmalar yürütüyoruz. Bunlardan birisi de Lagina'daki faaliyetlerimiz. Burada kutsal alanda, bağ evinde çalışmalar yaparak buraları koruyor ve ayağa kaldırıyoruz. Burayı ziyaret edenlerin daha nezih bir ortamda burayı gezmelerini istiyoruz çünkü Antik Dönem'de bundan daha büyük kutsal alan yok. Biz bu değerleri insanlara sunma konusunda elimizden gelen tüm çalışmaları gerçekleştiriyoruz" dedi.

Kaymakam Hayrettin Çiçek: Yatağan Belediyesi artık iki antik kentimize doğrudan destek olacak

Antik kenti gezen Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek ise "Lagina Anti Kenti Kazı Başkanlığı ve Yatağan Kaymakamlığı iş birliğiyle yürüttüğümüz GEKA destekli çalışmalar kapsamında önümüzdeki günlerde buranın tuvaletleri tamamlanmış, sütunlar ise ayağa kaldırılmaya başlıyor olacak. Bugüne kadar GEKA ve Kültür Bakanlığı'nın doğrudan desteklerini hep aldık. Belediyelerimizden destek alamamıştık. İnşallah Yatağan Belediyesi artık bu iki antik kentimize de doğrudan destek olacak" diye konuştu.

Belediye Başkanı Mustafa Toksöz:  Stratonikeia ve Lagina'ya büyük önem veriyoruz

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz de 31 Mart Yerel Seçimleri'nde belediye başkanlığı görevine geldiği günden bu yana ilgili kurum ve kuruluşlarla koordineli çalışmalar yürütmeye çalıştıklarını ve bundan sonraki süreçte de Yatağan için bu çalışmaları süreceğini söyledi. Toksöz, Stratonikeia ve Lagina'ya büyük önem verdiklerini vurgulayarak, "Bu iki antik kenti Yatağan'ın geleceği olarak görüyoruz. Burada yapacağımız hizmetlerle Yatağan'ın değerini artırmayı hedefliyoruz. Kültür turizminin kalkınması için belediye olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu noktada Yatağan'ın turizm ilçesi olarak adledilmesi için projelerimizi hazırladık, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden onaylattık. İnşallah Kültür ve Turizm Bakanlığımız'ın ve Cumhurbaşkanımız'ın onayını almak için önümüzdeki günlerde Ankara'ya gideceğiz. Bunun da Yatağan'a artı bir değer katacağını düşünüyoruz" dedi.

DHA


Benzer Haberler & Reklamlar