Yabancı mülk sahipleri villalarını kayıt dışı kiralayınca otellerin yarısı boş kaldı

Yabancı mülk sahipleri villalarını kayıt dışı kiralayınca otellerin yarısı boş kaldı

Tatil beldelerindeki yabancılara ait ikincil konutların ve villaların kayıtsız şekilde kiralanmasının sektörü olumsuz etkilediğine dikkat çeken Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Bodrum Temsilcisi Yiğit Girgin, depremle başlayan, yüksek enflasyon ve döviz kurlarıyla devam eden sektördeki durağanlaşma sürecinin yaz sezonunu da olumsuz etkilediğini söyledi.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Bodrum Temsilcisi ve Bodrium Hotel & SPA Genel Müdürü Yiğit Girgin, depremle başlayan, yüksek enflasyon ve döviz kurlarıyla devam eden sektördeki durağanlaşma sürecinin yaz sezonunu da olumsuz etkilediğini söyledi ve yabancılara ait konutların kayıt dışı ücretlli konaklama için kullanıldığına dikkat çekti.

Girgin, otellerin, artan personel ve diğer girdi maliyetlerini güncellemek durumunda kaldığını ve yükselen fiyatların da yurtdışındaki rekabet avantajını azalttığını dile getirdi.

Türkiye'nin hizmet kalitesi ve tesis anlamında üst seviyede hizmet verdiğini dile getiren Yiğit Girgin, “Enerji, su, doğalgaz, hammadde, personel maliyetleri ve diğer temel kalemlerdeki giderlerimiz her ay artıyor. Her ne kadar döviz artışı bizim için karlı olarak düşünülse de, aslında dövize bağlı birçok gidere sahibiz. Döviz bazlı artışlardan ve maliyetlerden dolayı Türkiye'nin rekabet gücü turizmde durağanlaştı. Yine de hizmet kalitemiz ve tesis anlamında dünyada tercih edilen önemli bir konumdayız” dedi.

KAYIT DIŞI KONAKLAMALAR SEKTÖRE DARBE VURUYOR

Bodrum’da otellerin büyük bölümünün doluluk oranlarının yüksek sezon olmasına rağmen yüzde 55 - 60 civarlarında olduğu dile getiren Girgin, ilçedeki ikincil konutların ve villaların kayıtsız şekilde kiralanmasının sektörü olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Yiğit Girgin sözlerine şöyle devam etti: “Kiralık tatil evleri, villa turizmi, Airbnb uygulaması gibi nedenlerle kayıt dışı ekonomi oluştu. Bu hem ekonomi, hem de güvenlik anlamında önemli sonuçlar doğuruyor. Ruslar Antalya’da 30 bin, İranlılar da 9 bin konut satın almış. Yabancılar konutlarını whatssapp gruplarında kendi vatandaşlarına kiraya veriyor. Devre mülk gibi satıyor. Satın aldığı konutun bedelini de birkaç yılda karşılıyor. Aylık, haftalık hatta günlük kiralamalardan devlet vergi alamıyor. Otelcilik sektörü ve diğer yatırımcılar da olumsuz etkileniyor. Yatırımlarının karşılığını alamıyor. Artık ev kiralamaları yapan otelciler bile türedi. Bunun mutlaka bir denetimi olmalı; bu iş kayıt altına alınarak vergilendirilmeli. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Airbnb gibi uygulamaları çok sıkı takip etmeli. Oteller bunlardan etkileniyor. Personel çıkarmalar erken başladı. Ağustos’ta doluluklar yüzde 70’in altında yüzde 50’lerde. Eylül ayını daha konuşmuyoruz bile. Almanlar fiyatlar nedeniyle gelmedi. Ruslar da savaş yüzünden gelemedi”


Benzer Haberler & Reklamlar