Van Kalesi yanında çalışan arkeologlar araçsız kaldı

Van Kalesi yanında çalışan arkeologlar araçsız kaldı

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar'ın başkanlığında Van Kalesi’nin kuzeyindeki höyükte yürütülen arkeoloji kazıları için Van Büyükşehir Belediyesi'nin tahsis ettiği ulaşım aracı Van'a kayyum atandıktan sonra iptal edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle 10 üniversitede görevli arkeolog ve bilim insanlarından oluşan 50 kişilik ekiple kazı çalışmalarına otobüs desteği kesildiği için, araştırmacılar kazıya yürüyerek gidip geliyor.

Kazı başkanı Doç. Dr. Erkan Konyar yaşadıkları süreci “3 aydır kazı yapılıyor. Son bir aydır da Kültür Bakanlığının yetkiler ve Van Büyükşehir Belediyesi ile Sözleşme yaptık. Onlar da kazıya lojistik destek sağladı. Fakat kayyum atandıktan sonra bu destek bize herhangi bir tebliğde bulunmadan kesildi. Bir sabah kazı yerine gidecek araç gelmediğinde öğrendik” sözleriyle anlattı.

Doç. Dr. Erkan Konyar: Kazıyı kapatmak zorunda kalabiliriz.

Kayyum gelince ilk işin arkeolojik çalışmalara ulaşım desteğini kesmek olmasının son derece anlamsız olduğunu vurgulayan Konyar, “Kazıyı kapatmak zorunda kalabiliriz. Ekip olarak yürüyerek gidip geliyoruz. Urartu’nun en önemli merkezi kazıyoruz. Kültür Bakanlığına toplam 80 bin liralık bir ödenek veriyor. Ve bu kadar kişi bu ödenekle çalışıyoruz. Bu nedenle verilen destek oldukça önemliydi” diye konuştu.

Kayyum araç tahsisi için yeniden talep yapılmasını istedi

Konyar, “Bize hiçbir tebliğde bulunmadan sağlanan araç desteğini kesen Kayyum bize bütün yazışmaları tekrarla diyor. Fakat bu yazışmalar bir aydan uzun sürebilir. Üstelik bu çalışmalarda, devamlılık esastır. Kazıya ara vermeniz gerekecek. Resmen bir cezalandırma süreci var. Ama ne diyelim; Yürüyerek kazı yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Birgün

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar