Vali Erin: Göbeklitepe'yi korumak artık herkesin görevi

Vali Erin: Göbeklitepe'yi korumak artık herkesin görevi

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Göbeklitepe'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmasıyla artık tüm insanlığın ortak mirası olarak kabul edildiğini belirtti.

Vali Erin, yaptığı yazılı açıklamada, Göbeklitepe'nin dün UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alındığını hatırlatarak, anıt alanının gelecek nesillere aktarılması için tüm Şanlıurfalılara büyük sorumluluk düştüğünü kaydetti.

UNESCO listesindeki kültürel ve doğal mirasların bulunduğu yerleşim birimleri için de çok büyük önem arz ettiğini aktaran Erin, Göbeklitepe'nin 12 bin yıllık gizemli geçmişi, dünyanın en eski mimari eseri olması ve henüz keşfedilmeyi bekleyen sırlarıyla nereden geldiğini merak eden insanlık için mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğunu vurguladı.

Arkeolojik kazı alanının listeye alınmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Erin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Göbeklitepe artık sadece Şanlıurfa'nın veya Türkiye'nin değil tüm insanlığın ortak mirası olarak kabul edilmiştir. Göbeklitepe'nin keşfi, ait olduğu döneme ait tarihin yeniden yazılmasına neden olmuş ve bu önemi nedeniyle bütün insanlığın ortak değeri olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası Daimi Listesine dahil edilmiştir. İnsanlığın en eski eseri olan Göbeklitepe'yi korumak, burayı ziyaret edecek olanların ulaşımından istirahatine kadar her anını uluslararası standartlarda sağlamak amacıyla hazırlanmış alan yönetiminin sağlıklı şekilde yürütülmesini sağlamak, görevli kurum kuruluşların olduğu kadar Şanlıurfa'da yaşayan herkesin sorumluluğundadır.

UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan "dünyanın en eski tapınak merkezi" Göbeklitepe'de turist hareketliliği yaşanıyor.

Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ören yerinin UNESCO "Dünya Miras Geçici Listesi"ne girmesi için çok önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Yürüttükleri dünya çapında çalışmaların meyvesini verdiğini belirten Aslan, Göbeklitepe'nin şehirde de sahiplenilmiş olmasının, yaptıkları çalışmaların sonucunu göstermesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Aslan, Göbeklitepe'nin listeye girmesiyle birlikte dünya çapındaki tanınırlığının artığını ifade ederek, "Göbeklitepe dünya kültürüne ait olan bir yer. Göbeklitepe sadece Şanlıurfa'nın, Güneydoğu'nun değil, ülkemizin kültür turizmi anlamında lokomotifi olabilecek bir yer. Gelecek yıllarda Şanlıurfa'da hem turizm anlamında hem de kültür varlıklarının bilinmesi ve korunması konusunda bir dönüşüm sağlayacağını düşünüyoruz." diye konuştu.

Aleksandra Filini: İnanılmaz, rüya gibi bir yer

İtalyan ziyaretçi Aleksandra Filini de yıllardan beri Göbeklitepe'ye gelmeyi düşündüğünü ve sonunda gördüğü için mutlu olduğunu belirtti.

Göbeklitepe'nin inanılmaz, rüya gibi bir yer olduğunu belirten Filini, "Dönünce bütün arkadaşlarıma Göbeklitepe'yi gelip görmelerini tavsiye edeceğim. Gerçekten burası ülkeniz için büyük bir hazine, bunu çok iyi değerlendirmeli ve duyurmalısınız. Göbeklitepe'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması da çok yerinde bir karar. Burası bütün dünya için önemli bir yer. Bu karardan sonra mutlaka buranın kıymetini daha fazla kişi bilecek." ifadelerini kullandı.

Enes Sedef: Herkesin mutlaka gelip görmesi gereken bir yer

Ziyaretçilerden Enes Sedef de Göbeklitepe'nin Türkiye'de gezilmesi gereken yerlerin başında geldiğini kaydetti.

Sedef, Göbeklitepe'nin muazzam bir yer olduğunu ifade ederek, "Bildiğim kadarıyla burası insanların ilk yerleşim yerlerinden biri ve muazzam bir güzelliği var. Herkesin mutlaka gelip görmesi gereken bir yer. Buranın Dünya Mirası Listesi'ne alınmasıyla birlikte daha fazla tanıtım yapılması ve daha fazla turist çekmesi gerekiyor çünkü çok önemli bir kültür mirası." dedi.

Yener Kürk : İnşallah gereken değer verilir

Diyarbakır'dan gelen Yener Kürk ise Göbeklitepe'nin, insanı tarihi bir yolculuğa çıkarttığını söyledi.

Göbeklitepe'nin listeye alınmasının kendilerini mutlu ettiğini kaydeden Kürk, "İnşallah gereken değer verilir ve insanlar mutlaka gelip burayı görürler. Özellikle bizim vatandaşlarımızın yabancı turistlerden önce gelip burayı görmeleri gerekiyor." şeklinde konuştu.

dünya Göbeklitepe Şanlıurfa UNESCO UNESCO Dünya Miras Listesi'ne Kameraman Yasin Dikme


Benzer Haberler & Reklamlar