Ünlü tarihçilerin Dünyanın Sınırları dersleri İtalyan Kültür Merkezi'nde 7 Şubat'ta başlıyor

Ünlü tarihçilerin Dünyanın Sınırları dersleri İtalyan Kültür Merkezi'nde 7 Şubat'ta başlıyor

İlki 7 Şubat’ta Yunan antik çağ tarihçisi Laura Pepe‘nin "Yunanlara Göre Dünyanın Sınırları" konuşması ile gerçekleştirilecek, “Dünyanın Sınırları” adlı Tarih Dersleri serisinde İtalyan yazar Paolo Di Paolo ve Türk tarihçi Profesör İlber Ortaylı da ders verecek isimler arasında. Etkinliklerdeki tüm konferanslar ücretsiz olacak ve İtalyanca Türkçe simultane tercüme yapılacak.

Akademik ve bilimsel yayınlarıyla tanınan Editori Laterza yayınevince tarafından hazırlanan “Dünyanın Sınırları” adlı Tarih Dersleri serisi, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi ve İtalyan Lisesi işbiliği ile bu yıl gerçekleştirilecek. İtalyan Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda, 7 Şubat – 11 Aralık 2024 tarihleri arasında, yaz dönemi dışında her ay, uzman akademisyenlerin sunumlarıyla insanlık tarihinin önemli dönemleri derslere konu edilecek.

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre; dersler, Mısır’dan başlayarak Yunan ve Roma dönemlerini geçip Orta Çağ’a ve çağdaş döneme kadar uzanan tarihi kapsayacak. Derslerde aynı zamansa, 2024’te 700. ölüm yıl dönümü olan Marco Polo gibi dünya ve İtalyan tarihinde tanınmış figürlere odaklanılacak. Temel olarak, sınır kavramının tarihsel ve kültürel olarak reddedildiği farklı ve özgün yolları ele alınacak.

Tarih, hukuk, hümanizm üzerine önemli kitaplardan esinlenen ve İtalya'da yoğun ilgiyle karşılanan konferans dizisi, İstanbul'da her yaştan araştırmacı, öğrenci ve tarih meraklısını ağırlayacak.

İlk etkinlik Laura Pepe tarafından 7 Şubat'ta Gerçekleştirilecek

İlgi duyan herkesin katılımına açık ve ücretsiz düzenlenen serinin ilk etkinliği, "Yunanlara Göre Dünyanın Sınırları" başlığıyla 7 Şubat'ta saat 19.00'da gerçekleştirilecek.

Prof. Dr. İlber Ortaylı da ders verecek

Paolo Di Paolo'nun "Dünyanın Sınırları" konulu Tarih Dersleri serisi hakkında bir sunum gerçekleştireceği etkinlikte, akademisyen ve Yunan Antik Çağ tarihçisi Laura Pepe ile İlber Ortaylı, Giuseppe Laterza ve Salvatore Schirmo da konuşmacı olarak yer alacak.

İtalyanca ve Türkçe simultane tercümeyle gerçekleştirileceği Tarih Dersleri'ne İstanbul İtalyan Kültür Merkezinin internet sitesi https://iicistanbul.esteri.it/ üzerinden kayıt yaptırılabilir: 


Benzer Haberler & Reklamlar