Ünlü koleksiyoner ve yayıncı Şerif Antepli onurlandırıldı

Ünlü koleksiyoner ve yayıncı Şerif Antepli onurlandırıldı

Türkiye'nin dünyaca ünlü koleksiyonerlerinden yayımcı, gazeteci ve yazar Şerif Antepli, Kültürel ve Doğal Mirası İzleme Platformu tarafından onurlandırıldı.

Kültürel ve Doğal Mirası İzleme Platformu; Kültürel ve doğal mirası korumak, araştırmak ve bilinmesini sağlamak için emek veren, kültür, sanat ve yazın dünyamızın önemli isimlerini kıymetlerinin yaşarken anlaşılması amacıyla onurlandıran isimler arasına dünyanın önemli filatelistlerinden koleksiyoner, yayımcı, gazeteci - yazar Şerif Antepli'yi ekledi.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/lALdxxOCPBY" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Kültürel ve Doğal Mirası İzleme Platformu Kurucusu ünlü editör arkeolog Nezih Başgelen; alanında Türkiye'de öenmli yayınlara ve sergilere imza atan, koleksiyonları ile dünya çapında saygın bir yer edinen Şerif Antepli'nin onurlandırılma nedenini şu şekilde açıkladı:

KÜLTÜREL VE DOĞAL MİRASI İZLEME PLATFORMU ONURLANDIRMA : ŞERİF ANTEPLİ

1948 yılında İzmir'de doğdu. Ege Üniversitesi, Gazetecilik Yüksek Okulu'ndan mezunu olduktan sonra İzmir ve İstanbul’da Ege Ekspres ve Yeni Asır Gazetelerinin Yazı İşleri Servislerinde çalıştı. 1983 yılında İstanbul’da Yayıncılık, Turizm ve Fuarcılık konularında faaliyet gösteren Rönesans Şirketler topluluğunun kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

1994 yılında Ant Yayıncılık, Danışmanlık ve Organizasyon şirketini kurdu. Ladies & Gentlemens, Doğa ve Gezi, Tops adlı dergilerini çıkardı. Onun kuruculuğunu üstlendiği Fotoğraf Dergisi ve Collection Dergisi halen alanlarının saygın dergisi olarak yayın hayatını sürdürmektedir.

Her iki dergi Türkiye'de konularında yayın yapan en eski dergiler olarak da önem arz etmektedir. Antepli, Fotoğraf Dergisi’nin yayıncılığına paralel olarak fotoğraf sempozyumları, yarışmalar, sergiler düzenledi. 40 kitaptan oluşan “Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi” dizisini hazırladı. Collection Dergisi çatısı altında ülkemizin seçkin koleksiyonerleri ile birlikte “Collection Club” organizasyonun da kurucusu oldu. Kurucu başkanlığını üstlendiği Collection Club, 17 yılda yirminin üzerinde karma sergi, sempozyum, panel ve konferanslar düzenledi.

Yoğun çalışma temposu yanısıra Antepli, Sinema’nın 100. Yılı, Filateli’de Sinema,ve Filateli’de İletişim, Haydi Çocuklar Koleksiyon Yapalım, Sinema; 120 Yıllık Öykü, İstanbul’un 100 Pulu, Sinema, Kültür, Birikim: Necip Sarıcı, Doğan Güral’ın Eşya Piyangoları" kitaplarını kaleme aldı. Aynı zamanda İstanbul Belediyesince yayınlanan “İstanbul’un 100’leri” serisindeki “İstanbul’un 100 Koleksiyoneri” kitabını hazırladı. Şerif Antepli, Türkiye Olimpiyat Komitesi’nin Filateli ve Nümismatik Bölümünün Üyeliğini; Türkiye Filateli Federasyonu’nun Yönetim Kurulu Üyeliğini yaptı. TRT Belgesel kanalına koleksiyon konulu programlar hazırladı. Pek çok serginin danışmanlığını yaptı.

Şerif Antepli, koleksiyoner olarak da Türkiye'nin markalaşan isimleri arasında yer aldı. Çocukluk yıllarından bu yana koleksiyon kültürüne ilgi duyan Antepli'nin özellikle filateli alanındaki Türkiye Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Futbol, Sinema, İletişim, Europa Cept koleksiyonları eşsizdir. Antepli'nin diğer koleksiyonları arasında; Minyatür Kaşıklar,Yüksük, Minyatür Şişeler, Shut Kadehleri, Greta Garbo resimleri yer almaktadır.

Filateli konusunda Türkiye’de ilk kişisel pul sergisini, 1995 yılında Yapı Kredi Bankası, Vedat Nedim Tör Müzesi’nde Sinemanın 100. Yılı adı ile açan Şerif Antepli'nin imza attığı diğer kişisel sergileri : 2010 yılında Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde Filateli’de Sinema, 2010 yılında Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde Sinema’nın Büyüsü, 2011 yılında Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde Filateli’de İletişim, 2015 yılında Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde Sinema’nın 120 Yıllık Serüveni, 2015 yılında Cemal Reşit Rey salonlarında Sinema; 120 Yıllık Öykü, 2016 yılında Pera Palace’da Greta Garbo Sergisi 2017 yılında Büyükçekmece Kültür Merkezi’ne Pullarla Atatürk Sergisi, 2017 yılında Pera Palace’da Sinemanın Divaları Sergisi, 2019 yılında Özdilek Park’ta Sinemanın Divaları Sergisi, 2020 yılında Büyükçekmece Belediyesi’nde Pullarla Atatürk Sergisi, 2022 yılında İzmir’de Yüzyirmiyedi yaşında Genç; Sinema Sergisi'dir. Antepli, PTT ve Türkiye Filateli Federasyonu’nun ortaklaşa düzenledikleri Ulusal Filateli Sergilerinde koleksiyonlarıyla, kitaplarıyla ve Collection Dergisi altın madalyalar kazandı.

Türkiye Olimpiyat Komitesi çalışmaları çerçevesinde düzenlenen futbol konulu filatelik sergilerin organizasyon düzenlemelerinde çalıştı ve sergilere koleksiyonlarıyla katıldı. Aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İstanbul’da Müzecilik Çalışmaları konularında düzenlenen Çalıştay’larda da yer aldı.

Koleksiyonları, dergileri, fotoğrafları ve organizasyonları ile yayıncılık, pulculuk, fotoğrafçılık alanlarında önemli başarılara imza atan Türkiye'nin bu alanlarda Dünya çapında değeri ünlü koleksiyoner yayıncı Şerif Antepli'yi canı gönülden kutluyor ve platform olarak onurlandırıyoruz.

NB


Benzer Haberler & Reklamlar