Turizmci Zekeriya Şen: Kültür Turizmine ilgi gittikçe artıyor

Turizmci Zekeriya Şen: Kültür Turizmine ilgi gittikçe artıyor

Turizm pastasının günden güne büyüdüğü, hatta Avrupa'nın bazı tarihi kentlerinde turizst sayısını sınırlamaya yönelik çalışmaların başladığı şu günlerde, Türkiye'de de turizmi canlanması pek çok sektörü sevindiriyor. Daha da sevindirici olan gelişme, kültür turizmi alanında hareketlilik.

Ramazan Bayramı turizm sektörü için oldukça yoğun geçti. Tatil yerlerinin yoğunluğu, havaalanlarının trafiği hem yurt içinde hem de yurtdışında tatil yapan kişi sayısının yüksek olduğuna işaretti. Her ne kadar uzun tatilleri çalışan kesim dinlenmek için bir fırsat olarak görse ve deniz kenarında her şey dahil otellere akın etse de, kültür turizminde de son yıllarda artan bir ivme söz konusu. Öyle ki Mardin, özellikle de Göbeklitepe Yılından dolayı Şanlıurfa, Kemaliye, Tunceli gibi kültürel varlıklarıyla öne çıkan yerlerde de tatil dönemlerinde otellerde yer bulmak imkânsız hale geldi.

 Kültür Turizmi alanında yıllardır hizmet veren FEST Travel'in Genel Müdürü Zekeriya Şen, konu hakkındaki soruları yanıtladı:

> Kültür Turizmindeki ivmeyi neye bağlıyorsunuz?

> Kültür Turizmine ilgi gittikçe artıyor. Bu sene de bu yoğunluğu neredeyse zirvede yaşadık. 16'sı yurtdışı, 8'i yurtiçi, 6'sı kişiye özel olmak üzere toplam 35'ten fazla ülkede 30 gezi 515'ten fazla gezgin ile Uganda'dan Çin'e, Güney Afrika'dan Japonya'ya, Sivas'tan Isparta'ya dünyanın her köşesinde çok yoğun operasyonlar geçirdik. Tabii ki bu kadar talebin olması bizi çok mutlu ediyor.

Özellikle kültürel meselesi ve motivasyonu olan bir kurum olan bizim için bu  oldukça önemli. Çünkü kültür her şey. Acentemiz kurulduğu günden beri deniz-güneş-kum turizmine ağırlık vermeyiğ, kültür turizmini öne çıkarıyor. Türkiye'deki kültürel zenginliğin coğrafi dağılımından dolayı elde edilen soyut ve somut gelir sürdürülebilirliğin zirvesi ve şu an fark yaratacak en önemli dal kültür. Kültür derken sadece ölü kültürden yani somut kültürden bahsetmiyorum. Soyut kültürden de bahsediyorum.

> Bayramda yurtiçi mi yoksa yurtdışı mı daha fazla talep gördü?

> Aslında böyle bir ayrım yok. Kültür gezisi yapmak isteyen kişiler hem yurtiçini hem yurtdışını keşfetmek istiyor. Kültür gezisi yapmak isteyenlerin artması için bizim de çabamız çok fazla olduğu için rahatlıkla söyleyebiliyorum. Yılardır yapılan geziler ile ilgiliyi yurtiçine yönelik çok fazla arttırdık. Örneğin geçen sene Tunceli gezileri yaparak gözleri oraya çevirdik ve şimdi o bölgede otel bile bulmak zorlaştı. Hiç unutmuyorum bölgeden birisinin söylediği şu cümleyi: "Önce bir FEST girsin sonrası akıp gelecek." Ramazan Bayramında da 8 adet yurtiçi gezisi ile birçok insanın kendi ülkelerini keşfetmelerini sağladık. Odağımızda her zaman yüreğimizde yanan heyecan var, bunu kurumumuzun her kolunda her cümlesinde yansıtmaya çalışıyoruz.

Peki, Kültür Turizmine ilginin sebebi ne?

> Talebin en büyük nedeni gezen kişilerin algılarını açmak istemeleri; görmüş olmak için değil sindirmek için gezmek istemeleri. Bunu kurum felsefesi, memnuniyet yüksekliği, operasyonel titizliği ve bilgili rehberler takip edince formül oluşuyor. Örneğin FEST'in mantığı ile örtüşen bir gezgin bunu aramaya başlıyor, bu mantığı özlüyor ve sorguluyor. Çünkü onun için gezinin her detayını düşünen, şeytanın gör dediğini gören, satır aralarını okuyan profesyonel turizmciler var. Geziye gidecek kişi için bu büyük bir rahatlık oluyor. Bu durumda gezginlerimiz memnuniyetlerini paylaştıkça daha çok kişi geliyor ve talep her geçen gün artmış oluyor. En kuvvetli reklamımız gezginlerimizin birbirleri arasında paylaştıkları cümleler. Bunun ne kadar değerli olduğunu turizmciler çok iyi bilirler. Satın alınamayacak bir pazarlama unsuru zira yürekten çıkan en samimi sözler. Biz hiçbir zaman gezginlerimize sadece kültürel miras anlatmadık, aynı zamanda bir farkındalık ve sahiplenme bilincini de yavaş yavaş aşılamaya çalıştık. Türk gezgininin gezmeyi bilmediği algılardan biz buralara geldik ve bu çok fazla insanda farklı bir seyahat etme bilinci yarattı.

> Önümüzde Kurban Bayramı var. Bunun için de yoğun talep bekliyor musunuz?

> Önümüzdeki bayramda da her şey yolunda giderse FEST Travel olarak 27'ye yakın gezi çıkaracağız. Tüm geziler şu an satışta ve dolmak üzere. Yine yüzlerce gezginin hayalini gerçekleştireceğiz, Endonezya'da da grubumuz olacak İzlanda'da da, Karadeniz yaylalarında da, birlikte dünyanın gizli kalmış köşelerini aynı coşku ve sorumlulukla keşfedeceğiz.


Benzer Haberler & Reklamlar