Troya atı ITB Berlin Fuarı'nda boy gösterdi

Troya atı ITB Berlin Fuarı'nda boy gösterdi

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girişinin 20.yıldönümü nedeniyle ilan edilen ‘2018 Troya Yılı’ ITB Berlin'de büyük ilgi gördü.

Türkiye’nin en önemli destinasyon alanlarının tanıtıldığı ITB Berlin’e Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan ‘2018 Troya Yılı’ damgasını vurdu.

‘2018 Troya Yılı’ kapsamında tarihi 5 bin yıl öncesine dayanan dünyanın en önemli antik kentlerinden olan Troyabaşta olmak üzere Çanakkale’nin tüm destinasyon alanları tanıtıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katıldığı 52. ITB Berlin Fuarı'nda Türkiye, 3 bin 79 metrekarelik dev bir stant ile yer aldı. Türkiye standının resmi açılışı da Bakan Kurtulmuş tarafından yapıldı.Bakan Kurtulmuş, "Troya'dan Osmanlı'ya kadar 24 büyük medeniyete ev sahipliği yapan ülkemizin, her yerinden tarih ve kültür fışkırıyor” diye konuştu.

Fuarda en büyük ilgiyi Türkiye standında bulunan 6 metre yüksekliğindeki Troya atı gördü. Ziyaretçiler, Troya atının önünde fotoğraflar çektirerek Türkiye hakkında bilgi aldı. Fuar merkezinin ana bahçesinde de yer alan Truva Atı ITB Berlin’i ziyaret eden binlerce kişi tarafından görüldü.

Dünyaya yön veren medeniyet ‘Troya’ ITB Berlin’de anlatıldı.

Fuar süresince 2018 Troya Yılı başlığında dünyanın en önemli antik yerleşimlerinden olan ve tarihi M.Ö. 3000’lere kadar uzanan Troya Antik Kenti’nin, binlerce yıl öteden gelen ilhamı ve dünyanın 7 kıtasına yayılmış olan uluslararası bilinirliliği başta olmak üzere tüm bölgenin kültürel, doğal, tarihsel değerlerini anlatan sunumlar gerçekleştirildi.

Sunumlarda, Troya'nın hoşgörü kültürü ile Anadolu’nun kadim değeri olarak dünyaya yön verdiği vurgulandı.


Benzer Haberler & Reklamlar