Troya atı ile deniz altında rekor denemesi yapılacak

Troya atı ile deniz altında rekor denemesi yapılacak

2018 Troya Yılı’nda En Uzun Süre Soğuk Denizde Yaşama rekoru Cem Karabay tarafından kırılmaya çalışılacak. Rekor denemesinde rekortmen sporcuya Truva Atı eşlik edecek.

Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girişinin yirminci yıl dönümü sebebiyle 15 saat 10 dakika ile Norveçli Nils-Roar Selnes’e ait “En Uzun Süre Soğuk Denizde Yaşama” dünya rekoru, Türk sporcu Cem Karabay tarafından kırılmaya çalışılacak. 

“Kainatta Suyun Altında En Uzun Süre Yaşayan İnsan” unvanına sahip, çocukların “Akvaryum Adam” dediği Dünya Rekortmeni Cem Karabay, 2018 Troya Yılı’nda dünya rekorunu kırmak için, İlyada ve Odesa Destanı’nın yaşandığıÇanakkale’nin, Gökçeada İlçesi’nde bulunan Yıldız Koyu’nda TÜDAV Sualtı Deniz Parkı’na inecek.

2009 Yılında gerçekleştirdiği ilk denemesiyle, 135 saat 2 dakika 19 saniye sualtında yaşayan ve Dünya Rekoru kırarak Guinness Dünya Rekorları Kitabı’na giren ilk Türk sualtı sporcusu Cem Karabay, 2011 yılında yine kendi rekorunu 192 saat 19 dakika 19 saniyeye taşıyarak“Kainatta Suyun Altında En Uzun Süre Yaşayan İnsan” unvanının sahibi olmuştu.

Karabay, 2015 yılında KKTC’de gerçekleştirdiği en uzun süre denizde yaşama dünya rekorunu ise 52 saatten 72 saate taşımış, KKTC adını tarihte ilk defa Guinness Rekorları’na yazdırmayı başarmıştı.

HEDEF 23 SAAT 4 DAKİKA SU ALTINA YAŞAMAK

Karabay 2016 yılında ise KKTC 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 42. yıldönümü adına kendisine ait olan 72 saatlik rekoru 142 saat 42 dakika 42 saniyeye taşımıştır. Aynı zamanda Beylikdüzü Sualtı Sporları Dünya Rekortmenleri Kulübü Başkanlığı'nı da yapan Cem KARABAY, bu kez 2018 Troya Yılı’nın tüm dünyada duyulması için 15 saat 10 dakika ile (Longestopensaltwater SCUBA dive-coldwater) “En uzun süre Soğuk Denizde Yaşama” Dünya rekorunun sahibi Norveç’liNils-RoarSelnes’e, 23 saat 4 dakika ile meydan okumaya hazırlanıyor.

İngiltere’de bulunan Guinness heyeti tarafından görevlendirilen hakemin eşlik edeceği rekor denemesi, Türk Telekom’un iletişim sponsorluğunda 23 Nisan saat 11:00’da, 15°C den daha soğuk olan Çanakkale, Gökçeada Yıldız Koyu’nda bulunan TÜDAV Sualtı Deniz Parkı’nda başlayacak.

Cem Karabay; 2018 Troya Yılı'na dikkat çekmek için 23 Nisan’dan itibaren denizin 6 metre altında Çanakkale Sahilde bulunan Troya Atı’nın,1/7 oranında küçültülerek 3 boyutlu modellemesi şeklinde hazırlanan 470 kg’lık suya dayanıklı bir malzemeden 18 günde hazırlanan sembolik bir Troya Atı ile birlikte yaşayacak.

Yeme, içme, uyuma, spor yapma gibi tüm ihtiyaçlarını hiçbir şekilde suyun altından çıkmadan denizde gerçekleştirecek Karabay,rekor denemesinde kural gereği her zaman 15°C den daha soğukolan bir deniz suyu içerisinde bulunacağından rekorun başından sonuna kadar hipotermi ile mücadele ederken Çanakkale’nin sert akıntılarına da meydan okuyup yeni bir destan yazmaya çalışacak. Normal hayatta nasıl yaşıyorsa sualtında da rutin hayatına aynı şekilde devam etmeye çalışacak olan rekortmen dalgıç Karabay, muhtemel kas erimelerinin önüne geçebilmek adına özel ekipmanlar ile egzersizlerine sualtında da devam edecek.

Dünya Rekortmeni Karabay’ın rekor denemesi,iletişim sponsoru Türk Telekom’un rekor alanına kuracağı mobil baz istasyonları sayesinde tüm dünyada www.cemkarabay.com web sayfasından 24 saat sualtından canlı yayın ile izlenebilecek.

Cem Karabay, rekor denemesini, 24 Nisan saat 10:04’de elinde Türk bayrağı ile sualtında yürüyerek karaya çıkarak bitirmeyi planlıyor.


Benzer Haberler & Reklamlar