Trak'ların hâlâ yaşatılan geleneği

Trak'ların hâlâ yaşatılan geleneği

Trak savaşçılarını temsilen giyilen kıyafetler, çanlar ve maskelerle renklenen Kukerlandia Festivali, kötü ruhları uzaklaştırma ritüellerinin günümüzdeki uzantısı

Bir zamanlar Trakya ovalarında Trak'lar yaşardı. Zaman çarkı ğek çok kavim gibi onları da eritti. Onlardan geriye, harabe bir kaç kent kalıntısı, bir kaç dolmen ve müzeleri süsleyen bir miktar tarihi eser ve bir de hâlâ festival olarak yaşatılmaya çalışan kötü ruhları kovma ritüeli kaldı...

Bulgaristan'ın Yambol şehrinde, kötü ruhların kovulması ritüelinin canlandırıldığı Yambol Maske (Kukerlandia) Festivali her sene olduğu gibi bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu.

Antik çağ geleneği olarak Trakya, Bulgaristan ve Yunanistan'da yaşayan Traklar'dan günümüze taşınan festivalde, maskeli ve renkli kıyafetli gruplar, baharın yaklaştığı günlerde kıştan kalan kötü ruhları uzaklaştırmaya çalışıyor.

Yambol Belediyesinin düzenlediği etkinlik kapsamında bir parkta toplanan gruplar, kötü ruhların maskeler ve çan sesiyle kovulmasını anlattıkları gösterilerini sergiledi.

El yapımı "kuker" maskeler ve üstlerindeki sayıca fazla çanlarla hünerlerini sergileyen grupların, Trak savaşçılarını temsilen giydikleri kıyafet ve çanlarla çıkardıkları sesler dikkati çekti.

Türkiye, Makedonya, Romanya, Yunanistan gibi çevre ülkelerden gelenlerin de ilgi gösterdiği festival çerçevesinde konser, sergi ve fotoğraf yarışmaları da düzenlendi.

Salih Baran - AA


Benzer Haberler & Reklamlar